Eğiticilerin yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretimi kapsamında yürütülen Türkçe ve Türk kültürü dersine ilişkin görüşleri
Opinions of educators on Turkish and Turkish culture course conducted within the scope of teaching Turkish to Turkish children abroad
- Tez No: 813365
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TEPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma ile yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe ve Türk Kültürü dersi eğiticilerinin ders içi uygulamalarına ilişkin öznel deneyimlerini belirlemek ve görüşlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırma grubunu kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenen ve Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, ABD ve Suudi Arabistan'da Türkçe ve Türk Kültürü dersini veren 21 öğretmen ve Almanya'da görev almış 3 eğitim ataşesi olmak üzere toplam 24 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından 2 ayrı yarı yapılandırılmış görüşme formu geliştiriliştir. Bunlardan ilki eğiticilere yönelik olarak diğeri ise yöneticilere (eğitim ataşesi) yönelik olarak tasarlanmıştır. Eğiticilere yönelik geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formunun ilk bölümünü 11 soruluk demografik bilgi formu oluştururken, formun ikinci bölümünü 5 ana soru 24 alt soru oluşturmaktadır. Yöneticilere yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formunun ilk bölümünü ise 12 soruluk demografik bilgi formu oluştururken formun ikinci bölümünü 4 ana soru 4 alt soru oluşturmaktadır. Görüşmeler gönüllülük esasına dayalı olarak 3'ü yüz yüze gerçekleştirilmiş, 21'i elektronik ortam aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Görüşme formlarının geçerliği ve güvenirliği Türkiye'de bulunan 2 farklı devlet üniversitesinde görevine devam eden 1 ölçme değerlendirme, 2 eğitim bilimleri ve 6 Türkçe öğretimi bölümünden olmak üzere toplam 9 alan uzmanından alınan geri dönütler ile sağlanmıştır. Görüşmeler nitel veri analizi yöntemlerinden içerik analiziyle tematik kodlama yapılarak çözümlenmiştir ve Görüş Birliği / Görüş Birliği + Görüş Ayrılığı formülasyonu üzerinden güvenirlik hesaplaması yapılarak kodlama benzerlik oranının %82 (0,82) ile yüksek güvenirliğe sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda derse ilişkin eğiticilerin“neler yaptıkları”açığa çıkarılmıştır ve önerileri tespit edilmiştir. Ayrıca, eğitim ataşelerine derse ilişkin“neler aktarıldığı”ve önerileri açığa çıkarılmıştır. Araştırmaya eğitici olarak katılan katılımcıların görüşlerinin analizi sonucunda 8 temaya (dinleme/izleme, okuma, konuşma, yazma, söz varlığı öğretimi, harf-ses ilişkisi öğretimi, kültür öğretimi, öneri) ulaşılmıştır. Dinleme temasının kullanılan kaynaklar kategorisinde; edebi / otantik metin, şarkı, video, film / çizgi film kodlarına ulaşılırken etkinlik kategorisinde; dinleme esnası, dinleme sonrası kavrama, sesli okuma, sesleri ayırt etme ve istiklal marşı okuma kodlarına ulaşılmıştır. Okuma temasının kullanılan kaynaklar kategorisinde; edebi / otantik metin ve basit metinler kodlarına ulaşılırken, etkinlikler kategorisinde; serbest okuma, okuduğu metni kavratma, 5N1K ve hızlı okuma kodlarına ulaşılmıştır. Konuşma temasının etkinlikler kategorisinde; hazırlıksız konuşma, rol oyunu / drama, metin canlandırma, telaffuz / doğru sesletim, soru-cevap, görseller hakkında konuşma, kart oyunları ve hazırlıklı konuşma kodlarına ulaşılırken geri dönüt kategorisinde; anında açıkça düzeltme, sık yapılan hataları düzeltme ve gerektiğinde düzeltme kodlarına ulaşılmıştır. Yazma temasının etkinlikler kategorisinde; dikte, mektup yazma, serbest / yaratıcı yazma, kendini tanıtma, kısa soru-cevap, beyin fırtınası ve sınıf talimatları kodlarına ulaşılırken, geri dönüt kategorisinde; birebir düzeltme ve ortak hataları düzeltme kodlarına ulaşılmıştır. Söz varlığı öğretimi temasında sadece yöntem kategorisi belirlenmiştir ve çeviri karşılığı, sözlük, bağlamdan çıkartma, eş-yakın anlam, oyun ve görsel kodlarına ulaşılmıştır. Harf-ses ilişkisi öğretimi temasında da sadece farklı olan seslerin öğretimi kategorisi belirlenmiştir ve şarkı, okuma-yazma, karşılatırma ve resimli kelime çalışmaları kodlarına ulaşılmıştır. Kültür öğretimi temasında da sadece etkinlikler kategorisi belirlenmiştir ve milli ve dini bayram kutlamaları, halk oyunları, şarkı, tiyatro ve Türk günü kodlarına ulaşılmıştır ve son olarak öneri temasının öğretmen kategorisinde; özel beceriler, dil yeterliği ve eğitim sistemine uyum kodlarına ulaşılırken, ders kategorisinde; seviye sınıfları, entegre ve not değeri kodlarına ulaşılmıştır. Kitap kategorisinde; seviyeye uygun ve ülkeye özel kodlarına ulaşılırken, veliler kategorisinde ise; velilerin bilinçlendirilmesi koduna ulaşılmıştır. Araştırmaya eğitim ateşesi olarak katılan katılımcıların görüşlerinin analizi sonucunda 1 temaya (öneri) ulaşılmıştır. Öneri temasının ders kategorisinde; kültürel / sosyal etkinlik koduna ulaşılırken, öğretmen kategorisinde; göçü bilen, dil yeterliği, girişken / sosyal ve özel beceriler kodlarına ulaşılmıştır. Veliler kategorisinde ise velilerin bilinçlendirilmesi koduna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, katılımcıların ders içi etkinliklerin otantik materyaller kullanılarak ve oyun temelli olarak uygulanmasına dikkat çektiği ve ayrıca, ders saatinin arttırılması, bu dersin seçmeli ders yerine zorunlu ders olarak verilmesi ve velilerin ana dili eğitiminin önemi hakkında bilinçlendirilmesinin vurgulandığı görülmektedir. Özetle, bu araştırmanın yurt dışında Türkçe ve Türk Kültürü dersi veren eğiticilerin ders bağlamında deneyimlerine odaklanarak, derslerin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi için öneriler sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the subjective experiences of Turkish and Turkish Culture course educators of Turkish children abroad regarding their in-class practices and to determine their opinions. Phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The research sample consisted of a total of 24 participants, 21 educators teaching Turkish and Turkish Culture courses in Germany, France, Belgium, the Netherlands, the USA, and Saudi Arabia, and 3 educational attachés who worked in Germany, determined by snowball sampling method. As a data collection tool, two separate semi-structured interview forms were developed by the researcher. The first one was designed for the educators and the second one was designed for the administrators (education attaché). The first part of the semi-structured interview form developed for the educators consists of an 11-question demographic information form, while the second part of the form consists of 5 main questions and 24 follow-up questions. The first part of the semi-structured interview form for administrators consists of a 12-question demographic information form, while the second part of the form consists of 4 main questions and 4 sub-questions. Interviews were conducted voluntarily, 3 of them were conducted face-to-face, and 21 of them were conducted via electronic media. The validity and reliability of the interview forms were validated with the feedback obtained from a total of 9 field experts, 1 from measurement and evaluation experts, 2 from educational sciences, and 6 from the Turkish language teaching department, who continue to work in 2 different state universities in Turkey. The interviews were analyzed by thematic coding through content analysis, one of the qualitative data analysis methods, and intercoder reliability was determined based on the formulation of Agreement / Agreement + Disagreement, and it was concluded that the coding similarity rate was 82% (0.82) with high reliability. As a result of the research,“what the educators did”regarding the course was revealed and their suggestions were identified. In addition,“what was conveyed”to the educational attachés about the course and their suggestions were revealed. As a result of the analysis of the opinions of the participants who participated in the research as educators, 8 themes (listening, reading, speaking, writing, vocabulary teaching, teaching letter-sound correspondence teaching culture, suggestions) were reached. In the category of resources used in the listening theme; literary/authentic text, song, video, film/cartoon codes were reached, while in the activity category; during listening, comprehension after listening, reading aloud, distinguishing sounds, and reading the national anthem codes were reached. While the codes of literary/authentic texts and simple texts were found in the resources category of the reading theme, the codes of free reading, comprehension of the text read, 5N1K, and speed reading were found in the activities category. In the activities category of the speaking theme, the codes of spontaneous speaking, role play/drama, text dramatization, pronunciation/accurate pronunciation, question-answer, talking about visuals, card games, and planned speaking were found, while in the feedback category, the codes of immediate explicit correction, correction of common mistakes and correction if necessary were found. In the activities category of the writing theme, the codes of dictation, letter writing, free/creative writing, self-introduction, short question-answer, brainstorming, and classroom instructions were found, while in the feedback category, the codes of one-to-one correction and correction of common mistakes were found. In the vocabulary teaching theme, only the method category was determined and the codes of translation equivalent, dictionary, contextualization, synonyms, games, and visuals were reached. In the theme of teaching letter-sound correspondence, only the category of teaching different sounds was determined and the codes of song, reading-writing, comparison, and picture word studies were reached. In the theme of teaching culture, only the category of activities was identified and the codes of national and religious holiday celebrations, folk dances, songs, theatre, and Turkish day were found. Finally, in the teacher category of the theme of suggestions; the codes of special skills, language competence, and adaptation to the education system were found, while in the course category; the codes of level classes, integration, and grading were found. In the category of books, the codes appropriate for the level and country-specific were found, while in the category of parents, the code for raising awareness of parents was found. After analyzing the opinions of the participants who participated in the study as education attachés, 1 theme (suggestion) was reached. In the course category of the suggestion theme; the code of cultural/social activity was reached, while in the teacher category; the codes of knowing migration, language competence, entrepreneur / social and special skills were reached. In the category of parents, the code of raising awareness of parents was reached. As a result, it is seen that the participants drew attention to the implementation of in-class activities using authentic materials and game-based activities, and also emphasized the need to increase the course hours, to give this course as a compulsory course instead of an elective course, and to raise awareness of parents about the importance of mother tongue education. To sum up, it can be said that this study focuses on the experiences of educators teaching Turkish and Turkish Culture courses abroad in the context of Turkish and Turkish Culture courses and offers suggestions for the effective implementation of the courses.