Krom cevher üretimi ve hazırlık galerisi yapım işleri risk değerlendirmesi
Chrome ore production and preparation gallery construction risk assessment
  1. Tez No: 813386
  2. Yazar: GÜVEN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapılan çalışmada Elazığ'da bulunan Guleman bölgesindeki krom ocaklarında belirlenen tehlike faktörlerine göre L tipi 5×5 Matris yöntemiyle tehlikelerin meydana gelme olasılıkları ve etkileri detaylı olarak incelenmiş ve tespitler ortaya konulmuştur. Saha çalışmaları kapsamında belirlenen tehlikeler ve sebep olacağı risklerin azaltılmasına yönelik önleyici faaliyetler planlanmıştır. Bu değerlendirmeler ile birlikte tehlikenin ve riskin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmasa da, riskin azaltılması, uygulanan kontrol sistemleriyle sağlanabilmektedir. Bu önlemlerde asıl amaç çalışan personellerin yaşanabilecek iş kazaları ve oluşabilecek meslek hastalıklarına karşı vücut sağlığının korunması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında yapılan risk analizinde risk minimum seviyelere indirilip, tehlikeler, olasılıklar ve yapılan iyileştirmeler ile sonuçları detaylı olarak risk değerlendirme çizelgesinde verilmiştir. Bu çalışma kapsamında, ocağın risk değerlendirme analizinde bina ve eklentiler, atölye ve şantiye sahası, yeraltı maden işleri, yükleme ve nakliyat, psikososyal risk etmenleri, iş makinaları ve ekipmanları, elektrik, acil durum, çevre faktörü ve salgın hastalık önlemleri gibi bölümlere ayrılarak tespit edilen riskler ve alınması gereken tedbirler ayrıntılı bir şekilde ele alınılmıştır. İşletmedeki 192 taneden 51 tanesi yüksek riskler gerekli düzenlemelerle kabul edilebilir düzeye indirilmesi sağlanmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız krom ocağı sektöründe oluşabilecek riskler ve iş kazalarının giderilmesi yönünde yapılan risk değerlendirme analizinde gerekli önlemlerle riskler kabul edilebilir seviyeye indirilmesini sağlayarak personellerin daha güvenilir bir ortamda çalışması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, the probability and effects of the occurrence of hazards were examined in detail with the L type 5×5 Matrix method according to the hazard factors determined in the chrome quarries in the Guleman region of Elazig, and the determinations were revealed. Preventive activities have been planned to reduce the hazards identified within the scope of field studies and the risks they will cause. Although it is not possible to completely eliminate the danger and risk with these assessments, the reduction of the risk can be achieved with the applied control systems. The main purpose of these measures is to protect the body health of the working personnel against possible occupational accidents and occupational diseases. In the risk analysis carried out within the scope of the study, the risk was reduced to minimum levels and the hazards, possibilities, improvements and results were given in detail in the risk assessment chart. Within the scope of this study, in the risk assessment analysis of the quarry, the building and annexes, workshop and construction site, underground mining works, loading and transportation, psychosocial risk factors, construction machinery and equipment, electricity, emergency, environmental factor and epidemic disease measures were determined by dividing into sections. The risks and the precautions to be taken are discussed in detail. High risks of 51 out of 192 in the enterprise are reduced to an acceptable level with necessary regulations. Our aim in this study is to reduce the risks to an acceptable level with the necessary measures in the risk assessment analysis made to eliminate the risks and work accidents that may occur in the chrome quarry sector, and it is aimed that the personnel work in a more reliable environment.