Kreatives schreiben im akademisch-Türkischen DaF unterricht
Akademik-Türkçe yabancı dil olarak Almanca derslerinde yaratıcı yazma
  1. Tez No: 813385
  2. Yazar: MUSTAFA HAKAN YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KOCADORU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu doktora çalışmasında Türkiye'deki Üniversitelerde Yabancı dil olarak Almanca (DaF) derslerinde yaratıcı yazma yöntemlerinin kullanılması durumunda, bunun öğrenciler üzerinde Almanca olarak yabancı dil eğitimlerine ve Almanca yazma becerilerine etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Bunun için Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesindeki Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakültesinden ve Konya Selçuk Üniversitesindeki Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünden toplam 301 öğrenciyle beraber çalışılmıştır. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri çalışmaya katılmıştır. Veri toplanırken hem nitel hem nicel yöntemlerden yararlanılmıştır. Yukarda bahis ettiğimiz ilgili fakültelerin yabancı dil olarak Almanca (DaF) derslerinde, derslerin öğretim elemanı tarafından yaratıcı yazma etkinlikleri uygulanmıştır. Yaratıcı yazma uygulaması öncesi ve sonrası öğrencilere Anket uygulanmıştır. Bunun için ölçme aracı geliştirilmiştir. Veriler IBM SPSS Statistics 22 programı ile analiz edilmiştir. Bunun dışında yarı yapılandırılmış sorular kullanılarak, yaratıcı yazma etkinliklerini sınıflarında uygulayan, öğretim elemanları ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Gerek Yabancı dil olarak Almanca derslerinde uygulanan yaratıcı yazma etkinliklerinin sonucu, gerek Anket sonucu, gerekse öğretim elamanları ile gerçekleştirilen görüşme sonucu elde edilen veriler, yaratıcı yazma etkinliklerinin yabancı dil olarak Almanca derslerinde olumlu etkisinin olduğunu göstermiştir. Eldeki veriler ışığında öğrencilerin motivasyonlarının arttığı ve yazmaya karşı oluşan yazma bariyerlerinin azaldığı veya ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this doctoral study was to measure the effect of the use of creative writing methods in DaF courses (DaF) at universities in Turkey on the foreign language education of students in German and their German writing skills. A total of 301 students from the Faculty of Pharmacy and Dentistry of Afyonkarahisar Health Sciences University and the Department of German Language and Literature of the Faculty of Philology of Konya Selçuk University were examined. First, second, third and fourth year students participated in the study. Both qualitative and quantitative methods were used to collect the data. Creative writing activities were carried out by the lecturers of the seminars in German as a foreign language (DaF) of the above-mentioned faculties. Questionnaires were administered to the students before and after the creative writing practice. A measuring instrument was developed for this purpose. The data were analysed using the IBM SPSS Statistics 22 program. Apart from that, semi-structured question interviews were conducted with the teachers who conducted the creative writing activities in their classes. The results of the writing activities, the survey and the interview with educators showed that it had a positive effect on the students in learning German.