Kültürel sermayenin yaratıcı mutfak sürecine etkisi: Eleştirel düşünce eğiliminin rolü
The effect of cultural capital on creative culinary process: The role of critical thinking disposition
- Tez No: 813409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ZENCİR ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmada yaratıcı mutfak sürecine kültürel sermayenin etkisi ve söz konusu etkide eleştirel düşünce eğiliminin aracı rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gastronomi ve mutfak sanatları alanındaki yaratıcılık çalışmalarının profesyonel şefler üzerinde yoğunlaşması ve öğrenci odaklı çalışmaların yeterli düzeyde olmaması ve buna ek olarak yaratıcılığın öğrenilebilir bir süreç olarak kabul edilmesi nedeniyle araştırma öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmektedir. Nicel araştırma deseni kapsamında veri toplama tekniği olarak anket yöntemi tercih edilmiştir. Örneklemin belirlenmesinde amaçlı ve kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada 563 katılımcıdan geçerli veri sağlanmıştır. Veriler, araştırma modelinin test edilmesinde doğrulayıcı faktör analizi ile, hipotezlerin test edilmesinde ise Process Makro ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, kültürel sermayenin yaratıcı mutfak sürecini; kültürel sermayenin eleştirel düşünce eğilimini; eleştirel düşünce eğiliminin yaratıcı mutfak sürecini pozitif yönde etkilediğini ve kültürel sermayenin yaratıcı mutfak sürecine etkisinde eleştirel düşünce eğiliminin aracı rolü bulunduğunu göstermiştir. Bu bilgiler ışığında çalışma, ilgili literatüre çeşitli yönlerden katkı sağlamakta ve program planlayıcılara, alanda öğrenim gören öğrencilere ve gelecek araştırmalara çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of cultural capital on the creative culinary process and to identify the mediating role of critical thinking disposition in this effect. Due to the focus of creativity studies in the field of gastronomy and culinary arts on professional chefs, and the lack of sufficient student-oriented studies, the research is conducted on students. A quantitative research design was employed, and the survey method was chosen as the data collection technique. Purposive and convenience sampling methods were used to determine the sample. The research obtained data from 563 participants. The data were analyzed using confirmatory factor analysis (CFA) to test the research model and the Process Macro for testing hypotheses. The findings indicate that cultural capital effects the creative culinary process; cultural capital influences critical thinking disposition; critical thinking disposition positively affects the creative culinary process; and critical thinking disposition mediates the influence of cultural capital on the creative culinary process. In light of these findings, the study contributes to the relevant literature in various aspects and provides suggestions for program planners, students in the field, and future research.