Ortaöğretim öğrencilerinin toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi
Educational needs analysis of high school students regarding gender equality
  1. Tez No: 813413
  2. Yazar: İLAYDANUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki eğitim gereksinimlerinin belirlenmesidir. Bu genel amaç doğrultusunda, çalışma nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı eş zamanlı karma desenle yürütülmüştür. Çalışma grubu ortaöğretim öğrencileri ve bu öğrencilerin velilerinden oluşmaktadır. Çalışmanın nicel verileri ortaöğretim öğrencilerine uygulanan Demografik Bilgi Formu, Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği Ergen Formu aracılığıyla, nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ve resim çizme tekniği formu aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, ortaöğretim öğrencilerinin toplumsal cinsiyet konusunda genel anlamda eşitlikçi algıya sahip oldukları, ancak toplumsal cinsiyet kalıp yargı ve rollerini hala benimseyen öğrencilerin de bulunduğu ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, öğrencilerin toplumsal cinsiyet algılarının cinsiyet, eğitim düzeyi, okul türü, anne eğitim ve çalışma durumu ve baba eğitim durumu açısından anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ekonomik durum ve baba çalışma durumu değişkenlerinin ise öğrencilerin toplumsal cinsiyet algıları üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, bazı velilerin toplumsal cinsiyet kalıp yargı ve rollerini benimseyen velilerin bulunduğu gibi bazı velilerin eşitlikçi bakış açısına sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the educational needs of high school students about gender equality. In accordance with this aim, concurrent mixed method in which quantitative and qualitative methods are used simultaneously was adopted in this study. The study group of this study were high school students and their parents. Data collection methods included Demographic Information Form and Gender Equality Perception Scale for Adolescents in the quantitative part of the study. In the qualitative part of the study, drawings of the students and semi structured interviews were used for data colletction. The results of this study have shown that although high school students have egalitarian perception about gender in general, there are still some students who embrace gender stereotypes and gender roles. Furthermore, it has been found that students' perceptions of gender varies according to their sex, grade, school type, mother's educational and professional background and father's educational background. However, it has been seen that students' economic conditions and father's professional background do not cause statistically significant difference in their perceptons of gender. Moreover, it has been revealed that while some parents embrace gender stereotypes and gender roles, others have an egalitarian perspective.