Eğitim için göç: Türkiye'deki Gineli öğrenciler üzerine sosyolojik bir çalışma
Immigration for education: A sociological study on Guinean students in Turkey
- Tez No: 813414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ GÖKTUNA YAYLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Son zamanlarda, Gineli öğrencilerin de eğitim amaçlı olarak Türkiye'ye yönelmeleri söz konusu olmuştur. Bu öğrencilerle ilgili araştırmaların azlığı da göz önünde bulundurularak bu çalışma Gineli öğrencilerin Türkiye'deki entegrasyon süreçlerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda Gineli öğrencilerin Türkiye'deki eğitimlerine ilişkin memnuniyet düzeyleri, hocaları ve Türk arkadaşlarıyla olan ilişkileri, karşılaştıkları zorluklar ve Türkiye'deki eğitimlerinden sonra Gine'ye dönme konusundaki konumları analiz edilmiştir. Bu çalışma kapsamında nitel bir yöntem kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla 34 Gineli öğrenci ile görüşülmüştür. Araştırma sonuçları, Gineli öğrencilerin tamamına yakınının çalışma ortamı, eğitim kalitesi, hocaları ve Türk arkadaşlarıyla ilişkileri ve dinleri olan islam'ı uygulama kolaylığı gibi birçok açıdan Türkiye'de okumaktan memnun olduklarını göstermektedir. Aynı zamanda bu çalışmaya katılan Gineli öğrencilerin karşılaştığı temel zorlukların, Türkçe ile ilgili zorluklar, iş bulma ile ilgili zorluklar, iklim ile ilgili zorluklar ve Afrikalı (siyah) olma ile ilgili zorluklar olduğu belirlenmiştir. Bulgulara göre katılımcıların bir kısmı Türkiye'de eğitim gördükten hemen sonra Gine'ye dönme arzusunu dile getirmiş olsa da Gine'de iş bulmanın zorluğu veya iş bulma olasılığının düşük olması nedeniyle Gineli öğrencilerin çoğunluğunun uzun vadeli bir dönüşü tercih ettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, Guinean students have also turned to Turkey for educational purposes. Considering the rarity of research on these students, this study has tried to examine the integration processes of Guinean students in Turkey. In this context, the satisfaction levels of Guinean students regarding their education in Turkey, their relationships with their teachers and Turkish friends, the difficulties they are encountering and their position about returning to Guinea after their education in Turkey have been analyzded. In the framework of this study, by using a qualitative method through a semi-structured interview 34 Guinean students have been interviewed. The results of the research show that almost all Guinean students are satisfied with studying in Turkey in many aspects such as the study environment, the quality of education, their relations with their teachers and Turkish friends, and the ease of practicing their religion, Islam. At the same time, it was determined that the main difficulties faced by Guinean students participating in this study are difficulties with Turkish language, difficulties with finding a job, difficulties with climate and difficulties with being African (black). According to the findings, although some of the participants expressed a desire to return to Guinea immediately after studying in Turkey it was understood that the majority of Guinean students prefer a long-term return because of the difficulties or low probability of finding a job in Guinea.