Sanat yoluyla çevre/ekoloji eğitimi
Environment /ecology based art education
- Tez No: 813422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KİBAR EVREN BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çevre/ekoloji konusu son zamanlarda oldukça sık karşımıza çıkan ve küresel ısınma, iklim değişikliği, doğal afetler gibi konularla gündeme gelen bir sorun olmaktadır. İnsanların doğada yarattığı tahribatlar, doğaya yapılan ölümcül müdahaleler, çevre/ekoloji eğitimine ilgiyi artırmıştır. Dönüşen sosyokültürel yapı, değişen eğitim paradigmaları çağdaş bir eğitimin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Küresel anlamda eğitime yön veren bu durum sanat eğitimi için de önemlidir. Özellikle bu durum yirminci yüzyılın ilk yarısından itibaren sanatta çeşitli akımlar ve sanatçılar aracılığı ile kendini göstermiştir. Bu çalışmada da günümüzde güncel bir problem olarak karşımıza çıkan çevre/ekoloji sorunu esas alınarak, sanat yolu ile çevre/ekoloji eğitiminin genel bir çerçevesinin çizilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ilgili literatür taramasının yanı sıra bu alanda araştırma yapmış akademisyenlerin görüşleri temel alınmıştır. Ayrıca konu bağlamında görsel sanatlar programı incelenerek dokümanlar analiz edilmiştir. Yapılan literatür taraması, incelenen program kazanımları ve akademisyenlerin görüşleri sonucunda sanat yoluyla çevre/ekoloji eğitiminin ders programlarına dahil edilmesi, programların güncellenmesi, kazanımların artırılması, bu konuda bilinç ve farkındalık artırmaya yönelik çalışmaların yapılması, bu alanda yapılan projelerin desteklenmesi ve eğitim ortamlarının yeniden yapılandırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of environment/ecology is a problem that has come to the fore with issues such as global warming, climate change and natural disasters. The destruction caused by humans in nature, the deadly interventions in nature have increased the interest in environmental/ecology education. Transforming socio-cultural structure and changing educational paradigms reveal the necessity of a contemporary education. This situation, which directs education in a global sense, is also important for art education. Especially since the first half of the twentieth century, this situation has manifested itself through various movements and artists in art. In this study, it is aimed to draw a general framework of environment/ecology education through art, based on the environment/ecology problem, which is a current problem today. Within the scope of the study, the opinions of academicians who have done research in this field were taken as basis, as well as the relevant literature review. In addition, the documents were analyzed by examining the visual arts program in the context of the subject. As a result of the literature review, the program outcomes examined and the opinions of the academicians, it was concluded that environmental/ecology education through art should be included in the curriculum, updating the programs, increasing the gains, working to raise awareness and support on this issue, supporting the projects in this field and restructuring the educational environments.