İlkokul görsel sanatlar dersinde görsel kültür yoluyla aile katılımlı ekolojik sanat çalışmaları
Ecological art activities based on visual culture with family participation in primary school visual arts class
- Tez No: 759381
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN TÜRKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul Görsel Sanatlar dersinde görsel kültür çalışmalarına dayalı aile katılımlı ekolojik sanat etkinlikleri aracılığıyla öğrencilerin çevreye yönelik sorumlu davranışlarının nasıl geliştirilebileceğini ortaya koymaktır. Eylem araştırması desenine göre gerçekleştirilen araştırmada katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklemeden yararlanılmıştır. Araştırmanın öğretim boyutu, çevreye yönelik sorumlu davranışlarda sorun yaşamakta olan ilkokul dördüncü sınıf düzeyindeki 13 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Ancak gözlem sürecinde kimi öğrencilerin ve velilerin katılımlarında yaşanan aksamalar sonucu odak öğrenci sayısı 2 erkek ve 5 kız olmak üzere 7 öğrenci olarak belirlenmiştir ve bulguların sunumunda odak öğrencilerden elde edilen veriler yoğun olarak kullanılmıştır. Öğrencilere çevreye yönelik sorumlu davranışların kazandırılması amacıyla görsel kültür çalışmalarına dayalı aile katılımlı ekolojik sanat etkinlikleri çerçevesinde 10 ders planından oluşan 4 eylem planı hazırlanmıştır. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, gözlem, öğrenci günlükleri, araştırmacı günlüğü, etkinliklere ilişkin video kayıtları ve fotoğraflar, yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci ürünleri, geçerlik komitesi ses kayıtları, davranış gözlem formları, anket ve Çevreye Yönelik Sorumlu Davranış Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri için yüzde, frekans ve“İlişkili Örneklemler için Wilcoxon Eşleştirilmiş Çiftler Testi”kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre görsel kültür çalışmalarına dayalı aile katılımlı ekolojik sanat etkinliklerinin çevreye yönelik sorumlu davranış gelişimine katkı sağladığı ve yaşanan sorunların çözüme ulaştırıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal how students' environmental responsible behaviors can be developed through ecological art activities based on visual culture studies with family participation in primary school Visual Arts class. In the study, which was carried out according to the action research design, criterion sampling, one of the purposive sampling methods, was used to determine the participants. The teaching process of the study was carried out with 13 fourth-grade primary school students who had problems in environmentally responsible behaviors in the Visual Arts course. However, as a result of the problems in the participation of some students and parents in the observation process, the number of focus students was determined as 7 students, 2 boys and 5 girls, and the data obtained from the focus students were used extensively in the presentation of the findings. 4 action plans consisting of 10 lesson plans were prepared within the framework of ecological art activities based on visual culture studies with family participation in order to teach students responsible behavior towards the environment. The data of the study were obtained with data collection tools such as personal information form, observation, student diaries, researcher diary, video recordings and photographs of activities, semi-structured interviews, student products, validation committee audio recordings, behavior observation forms, questionnaire and Environmental Responsible Behavior Scale. Percentage, frequency and“Wilcoxon Matched Pairs Test for Related Samples”were used for the quantitative data and content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the findings, it was concluded that ecological art activities based on visual culture studies with family participation contributed to the development of environmental responsible behavior and that the problems experienced were resolved.