Çocuklara yönelik sürdürülebilir çevre temalı oyun tasarımı
Sustainable environment themed game design for children
- Tez No: 899424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sanayi devriminden sonra artan çevre kirliliği, ekolojik dengenin bozulması ve doğal kaynakların tükenmesi önemli sorunlar haline gelmiştir. Yaşanan problemlerin, gelecek nesillerin tüketim ihtiyaçlarını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek öncelikli eylem planlarımız içinde yer almalıdır. Her yaşa göre çevre bilinci kazanımı farklılık gösterse de literatür, çevre bilinci kazanımının gerçekleştiği en verimli dönemin okul öncesi dönem olduğunu vurgulamaktadır. Okul öncesi dönem, çocukların oyun yoluyla çeşitli gelişim, bilinç ve farkındalık kazandıkları kritik evredir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle, çocuklarda tablet ve telefon kullanımı yaygınlaşmış, mobil oyunların kullanımı artmıştır. Bu artış, çeşitli disiplinlerde araştırma konusu haline gelmiştir. Çevre bilincinin bu dönemde heğlence hem de eğitim yoluyla kazandırılması ve bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi için mobil oyunlar önemli araçlar olarak görülmektedir. Tez çalışması kapsamında gerçekleştirilen literatür taraması, alan uzmanlarıyla gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen bilgiler ve okul öncesi yaş grubunun bilişsel nitelikleri dikkate alınarak mobil oyun tasarlanmıştır. Tasarlanan oyun, sektörde mevcut olan çevre temalı 10 adet mobil oyunun görsel analiziyle elde edilen verilere bağlı olarak alternatif tasarım önerisi sunmaktadır. Yapılan bu çalışma, çevre bilinci, sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm kavramlarının hedef kitle bağlamında bir mobil oyunun görsel temsilinde hangi tasarım dinamiklerinin dikkate alındığı konusuna vurgu yaparak gerçekleştirilecek yeni çalışmalara basamak olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, increasing environmental pollution, deterioration of ecological balance and depletion of natural resources have become important problems. It is known that these problems negatively affect the consumption needs of future generations. For this reason, raising environmentally conscious individuals should be among our prioritized action plans. Although the acquisition of environmental awareness differs according to each age, the literature emphasizes that the most productive period for the acquisition of environmental awareness is the preschool period. The designed game offers an alternative design proposal based on the data obtained from the visual analysis of 10 environment-themed mobile apps for children's play.Today, with the development of technology, the use of tablets and phones in children has become widespread and the use of mobile games has increased. This increase has become a research topic in various disciplines. Mobile games are seen as important tools for raising environmental awareness through both entertainment and education in this period and adopting it as a way of life. The mobile game was designed by taking into account the literature review conducted within the scope of the thesis study, the information obtained from the interviews with field experts and the cognitive qualities of the preschool age group. The designed game offers an alternative design proposal based on the data obtained from the visual analysis of 10 environment-themed mobile games available in the sector. This study shows that the concepts of environmental awareness, sustainability, and recycling can be visualized in a mobile game in the context of the target audience.