Ticaret unvanı ve korunması
trade name and protection of trade name
  1. Tez No: 813431
  2. Yazar: KARACA ÖZMEN BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ÖZGÜR MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Ticaret unvanı, tacirin ticari işletmesiyle ilgili iş ve işlemlerinde kullandığı ad olarak tanımlanmaktadır. Ticaret unvanı taciri başka tacirlerden ayırt etmeye yarar. Ticaret hayatında sıklıkla karşılaşılan ve zaman zaman işlevleri ya da kapsamları karıştırılabilen diğer fikri mülkiyet haklarından işletme adı, marka, coğrafi işaret ve internet alan adları ile benzer ya da farklı yönleri vardır. Ticaret unvanı yalnızca tacirler tarafından kullanılabilir ve TTK m. 11/f. 3 gereği ticari işletmenin malvarlığı içerisinde yer alır. Bu yüzden TTK m. 49 gereği taraflarca aksi kararlaştırılmadığı sürece ticaret unvanı ticari işletmeyle birlikte devredilebilir ve devralan unvanı aynen kullanmaya devam edebilir. Tacir, ticari işletmesi ile ilgili işlemleri yaparken ve belgeleri imzalarken ticaret unvanı kullanmak zorundadır. Bu yüzden ticari işletmesini işletmeye başladığı günü müteakip on beş günlük süre içerisinde, kullanmayı tercih ettiği ticaret unvanını ticaret sicile tescil ve ilan ettirmekle yükümlüdür. Tacir tescil ettirmeden ticaret unvanı kullanabilir. Ancak tescil edilen ticaret unvanının ihlali halinde tacir, TTK m. 52'de yer alan özel koruma hükümlerinden yararlanabilir. Tescil edilmeden kullanılan ticaret unvanı ise, haksız rekabet hükümleri kapsamında korunmaktadır. Ticaret unvanı çekirdek ve ekten oluşur. Olmazsa olmaz, zorunlu olan unsur çekirdektir. Tacir ticaret unvanına, istisnai haller hariç olmak üzere, isterse ek yapabilir.
Özet (Çeviri)
Trade name is defined as the name used by the trader in his business and transactions related to his commercial enterprise. It helps to distinguish the merchant from other merchants. It has similar or different aspects with business name, brand, geographical indication and internet domain names from other intellectual property rights that are frequently encountered in business life and whose functions or scopes can be confused from time to time. Trade name can only be used by traders and it is included in the assets of the commercial enterprise according to TCC art. 11/f. 3. Therefore, unless otherwise agreed by the parties in accordance with Article 49 of the TCC, the trade name can only be transferred together with the commercial enterprise and the transferee can continue to use the same title. The merchant is obliged to use a trade name while performing the transactions related to his commercial enterprise and signing the documents. Therefore, it is obliged to choose a trade name, register and declare the trade name it has chosen in the trade registry within fifteen days from the day it starts operating its commercial enterprise, The trader can use a trade name without registering it. However, in case of violation of the registered trade name, the trader,may benefit from the special protection provisions contained in Article 52 of the TCC. The trade name consists of the core and the appendix. The core is mandatory. The merchant may add to his trade name if he wishes, except in exceptional circumstances.