An analysis of documentary films on the 2008-09 Israeli War on the Gaza strip
İsrail Gazze 2008-2009 Savaşının belgesel filmlerinin analizi
- Tez No: 813430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışma, İsrail'in 2009 ve 2012'de Gazze Şeridi'ndeki savaşının belgesellerini tespit etmeyi ve bu filmlerin uluslararası forumlarda Filistin davasını ele alma ve öne çıkarmadaki başarısının yönlerini ortaya koymayı ve İsrail ihlallerine ışık tutmayı amaçladı. Ve Gazze Şeridi'nde Filistinlilere karşı işlenen suçlar, İsrail medyasının yanlış ve yönlendirilmiş olduğunu ve Filistin halkını hedef alan yanıltıcı Siyonist propagandayı yansıtıncaya kadar. Çalışma, toplanan verileri ve gerçekleri sınıflandırmayı, ardından bu verileri kapsamlı bir analizde yorumlamayı ve analiz etmeyi ve faydalı çağrışımları çıkarmayı amaçlayan betimsel analitik yaklaşımı kullandı. 2009 yılında İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savaşı konusunu ele alan belgesellerin toplamından oluşan çalışma alanından basit bir rastgele örneklem seçilmiştir. Örnekleme göre film sayısı, yaygınlıklarına göre seçilen beş filmdir. Ve yerel ve uluslararası düzeyde popülerlik ve işgal suçlarını belgeleme yetenekleri. Çalışma, sınıflandırma kapsamındaki çeşitli konular arasında İsrail saldırıları konusunun ikinci sırada yer aldığını gösterdi ve bu sonuç, İsrail saldırılarının ani ve şiddetli olması nedeniyle bu savaşta en önemli faktör olduğu gerçeğini doğruluyor. Maddi kayıpların yanı sıra siviller arasında çok sayıda can kaybı yaşandı.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the documentaries on the subject of the 2008-09 Israeli war on the Gaza Strip to analyze the success of these movies in addressing and highlighting the Palestinian case in international fora and shed light on Israeli violations and crimes committed against Palestinians in the Gaza Strip. It reflects the false and directed Israeli media and misleading Zionist propaganda focusing on the Palestinian people. The study used a descriptive analytical approach, which classifies the data and facts that are collected, then interprets and analyzes these data in a comprehensive analysis to extract useful connotations. A simple random sample was selected from the field of study, which is the total number of documentaries that dealt with the issue of the Israeli war on the Gaza Strip in 2008-09. Five films selected based on their prevalence and popularity at the local and international levels and their ability to document the crimes of the occupation. The study showed that the issues of the Israeli attacks came in the second place out of the various issues under the classification, and this result confirms the fact that the Israeli attacks were the most prominent factor in this war, as they were sudden and violent, causing many casualties among civilians, in addition to material losses.