Turkey labour market: Real-time data collection and insights
Türkiye iş piyasası: Gerçek zaman (Big) data yöntemi ile veri toplama ve öngörüler
- Tez No: 813438
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ASAD UL ISLAM KHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
İşgücü piyasasının dinamikleri sık sık değişilmesine rağmen, veri toplama yöntemleri henüz geleneksel metodoloji ile yapılmaktadır. Bu geleneksel anket analizlerin yeterli olmadığını nedeniyle ücret değişimi, işgücü arz ve talep veya eğitim ihtiyaçlar gibi faktörler doğrudan veriye ulaşması büyük hataları içerebilir. Bu nedenle veriye dayalı karar çağında olduğumuz devirde artık teknoloji dönüşüm ile çözüm bulmalıyız. Bu tezin temel hedefi, Türkiye'deki reel işgücü piyasasını araştırarak, büyük veri toplama metodolojisi, veri kalıpları ve mimari önermeyi amaçlamaktadır. 2021-22 haftalık düzenli veri toplamayı sürdürerek, 314 bin iş ilanı incelendi ve yanı sıra maaş açıklığı, yetenek ve piyasa öngörülerini araştırıldı. Sonuçlar, Türkiye'nin işgücü piyasasının önümüzdeki yıllarda özellikle covid-19 yetenek etkisi ile, sektörde ve iş pozisyonlarında, eğitim ve becerileriyle daha çok önem verilerek değişileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Still there is a conventional approach to collect data on dynamics of the labour market such as salaries variation, supply and demand, mobility or insights of educational needs and knowledge workers. This traditional method of survey analysis is not sufficient and can mislead the reality as we are in an era of exponentially increasing data. The main contribution of this thesis aims to propose methodology of data collection in real time, data patterns and architecture to deal with day-to-day labour market variation in Turkey. During 1 year of regular data collection, 314,000 open job positions in 2760 different occupations are classified in terms of pay gap, education surplus and shortage, and velocity of market. The results shows that Turkey's labour market undergoes an increasing shift specially after the Covid-19 effect in terms of skilled based economy, digital transformation, and payroll distribution index in the upcoming years.