The Effect of productivity on profikability: Industry and firm level analysis verimliliğin karlılık üzerindeki etkisi: Sektör ve şirket seviyesindeki uygulamalar
- Tez No: 81345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
KISA ÖZET Verimliliğin Karlılık Üzerindeki Etkisi: Sektör ve Şirket Seviyesinde Uygulamalar Banş Tiryaki Verimlilik analizinin amacı; şirketlerin iş süreçlerini ve rekabetçi piyasalardaki durumunu iyileştirerek uzun vadede karlılığı ve ortakların piyasadaki değerini arttırmaktır. Yapılan çoğu verimlilik çalışmasında verimliliğin karlılık üzerine olan etkisi incelenmemiştir. Bu tez çalışmasında karlılık analizleri verimlilik boyutuyla beraber hem sektör hem de şirket seviyesinde incelenmiştir. Verimlilikteki performansının karlılık üzerindeki etkisi incelenmek amacıyla ana gelir ve gider kalemleri fiyat ve miktar unsurlarına ayrıştırılmıştır. Bu ilişkiyi sektör seviyesinde incelemek için regresyon analizleri yapılmıştır. Şirket seviyesindeki çalışma ise Net Kar Verimlilik Analizi metoduna dayanmaktadır. Çalışmanın sonuçlan şunları göstermiştir: (1) Rekabetçi sektörler karlılıklanm devam ettirebilmek için, girdi fiyat artışlannı çıktı fiyat artışları olarak müşterilerine aksettirmekten çok verimliliklerini arttırma yolunu seçmişlerdir. (2) Rekabetçi sektörlerde, verimlilik ve fiyat kurtarma faktörlerinin sektör karlılığı üzerinde önemli etkileri vardır, bu durum rekabetçi olmayan sektörler için geçerli değildir. (3) Rekabetçi sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerde verimlilik artışının kar artışında büyük bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Productivity on Profitability: Industry and Firm Level Anaysis Bans Tiryaki The overall purpose of productivity analysis is to improve business operations and competitive position in order to serve the long-term goals of improving profitability and, ultimately, shareholder's value in the firm. Yet, many productivity studies are not supported by its implications on profltability.In this thesis study, both industry and company level analysis are designed to broaden and supplement conventional profitability analyis. The revenue and expense items were partitioned into their respective price and quantity components to establish relationships between the productivity performance and key indicators of financial performance. Regression analysis was used to test this relation for the sector level study. For the company level study, Net Income Productivity Model was adopted. Results of the study showed that: (1) Rising input costs lead competitive industries to focus on improving their productivity, rather than passing price increases into their customers, to sustain profitability and growth (2) Productivity together with price recovery affects key profitability ratios of competitive industries, whereas, no such relation exists for the regulated industries. (3) For the companies operating in the competitive industries, the productivity gain is a significant factor affecting net income changes. iv