Religious orientation and personality
Dine yaklaşım ve kişilik
  1. Tez No: 81346
  2. Yazar: GÜLSU KÖTEHNE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİANE SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Dine Yaklaşım ve Kişilik Gülsu Kötehne Bu çalışmanın üç ana amacı vardır. İlk olarak, dine yaklaşım (Amaçsal, Araçsal, ve Sorgulayıcı) ve Beş Faktör Modelinin tanımladığı kişilik özellikleri (Duygusal Dengelilik, Dışadönüklük, Deneyime Açıklık, Uyumluluk, ve Sorumluluk) arasındaki ilişkiye bakılmıştır, ikinci olarak, dine yaklaşım ve kişilik özellikleri bakımından ebeveyn ve çocukları arasındaki korelasyon incelenmiş ve yaşa bağlı farklılıkları araştırmak için karşılaştırmalar yapılmıştır. Üçüncü olarak da, ilahiyat fakültesi öğrencileri, diğer üniversite öğrencileriyle mevcut ölçekler üzerinden karşdaştırılmışlardır. 267 katılımcının 116'sı Boğaziçi Üniversitesi, 87i Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, 64'ü İstanbul Üniversitesi öğrencileridir. Ayrıca, 78 Boğaziçi ve İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin ebeveyni katılmıştır. Sonuçlara göre, cinsiyet, yaş ve eğitimin dine yaklaşım ve kişilik özellikleri üzerinde anlamlı etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Amaçsal ve Araçsal yaklaşım ile kişilik özellikleri arasında beklenen farklı yöndeki korelasyonla ilgili hipotez genel olarak doğrulanmıştır. Sorgulayıcı yaklaşım ve Deneyime Açıklık özelliği arasmda pozitif bir ilişki bulunmuştur. Dine yaklaşım türleri (Amaçsal, AraçsaL Ayırdetmeyen, Dindar olmayan) ve kişilik özellikleri arasmda yapılan karşılaştırmada, Amaçsal yaklaşımı olan kişilerin, Dindar olmayan kişilere göre daha Uyumlu, ve Sorumluluk sahibi ve Ayırdetmeden dindar olan kişilerin, Dindar olmayan kişilere göre daha Uyumlu olduğu bulunmuştur. Ebeveyn ve çocuklarıyla ilgili hipotez genel olarak. Vİdoğrulanmıştır. İlahiyat fakültesi öğrencileri diğer üniversite öğrencileriyle karşılaştırıldığında, Amaçsal yalkaşım puanları bakımından daha yüksek bulunmuşlardır. Son olarak, 'sadece İlahiyat fakültesi öğrencilerinin dine Amaçsal ve Araçsal yaklaşım puanlan arasında negatif korelasyon gözlenmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Religious Orientation and Personality by Gülsu Kötehne This study had three aims. The primary aim was to investigate the relationship between dimensions of religious orientation, (Intrinsic, Extrinsic, and Quest) and the“Big Five”personality traits (Neuroticism, Extraversion, Openness to Experience, Agreeableness, and Conscientiousness). Secondly, the similarities and differences between parents' and children's scores on religious orientation, and personality traits were investigated. Thirdly, differences between theology students and other students were examined. The sample consisted of 267 university students from Boğaziçi University (116), Istanbul University (64), and Marmara University Department of Theology (87) and 78 parents of Boğaziçi and Istanbul University students. The measures used were the Age Universal E-I Scale, the Quest Scale, and the NEO-FFI Personality Inventory. The results revealed significant effects of sex, age, and education on religious orientation and NEO scales. With respect to the primary aim of the study, the hypothesis that Intrinsic and Extrinsic religiosity scores would show different trend of correlation on personality traits was generally supported. Quest orientation was found to be positively correlated with Openness to Experience scores. The comparison of the four religious orientation types (Extrinsic, Intrinsic, Proreligious, Nonreligious) revealed two significant differences; Intrinsic individuals were higher on İVAgreeableness and Conscientiousness than Nonreligious individuals, and Proreligious individuals were higher on Agreeableness than Nonreligious individuals. The hypotheses related to parents and children were generally supported. The theology students were significantly higher on Intrinsic orientation scores than the other two groups of university students. Also, only theology students had a negative correlation between their Intrinsic and Extrinsic scores. V