Systematische spielbeobachtung der wta-tour-weltmeisterschaft in los angeles 2005 unter besonderer berücksichtigung der rückhand-grundlinienschläge
2005 los angeles wta-tur dünya şampiyonası'nda backhand-baseline vuruşlarının sistematik oyun gözlemi
  1. Tez No: 813462
  2. Yazar: ZEHRA GÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. PETER MAİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Deutsche Sporthochschule Köln
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmanın amacı, 2005 yılında Los Angeles'te gerçekleştirilen WTA-Tur-Dünya Şampiyonasına katılan 8 elit kadın tenisçinin backhand arka (baseline) çizgi vuruşlarının sistematik oyun gözlemi ile analiz edilmesidir. Backhand vuruşlarının yönü, vuruş uzunluğu, file atakları, yaklaşma vuruşları ve ayak hareketleri özelinde araştırılmıştır. Turnuva boyunca toplam 2794 backhand arka çizgi vuruşu gerçekleştirilmiştir. Bütün arka çizgi vuruşlarının %46.9'unu backhand vuruşları oluştururken %53.1'ini forhand vuruşları oluşturmaktadır. Sporcular çoğunlukla forehand vuruşlarını daha fazla kullanmışlardır. En yüksek forehand vuruş oranına %58.0 ile Sharapova ulaşırken, en düşük forehand vuruşlarını Dementieva %52.4 ile oynamıştır, bunun yanında %47.4 backhand vuruşu gerçekleştirmiştir. 8 elit tenisçinin turnuva boyunca yaptıkları backhand vuruşları %67.9 oranında T-çizgisinin gerisine yapılmıştır. Bunların %26.8'ini en yüksek oranla vuruş yönü olarak çapraza (cross) tercih ettiklerini, yani rakiplerinin backhand tarafına oynadıkları görülmektedir. Özellikle Clijsters %41 ile en fazla değere ulaşmıştır. Vuruş yönü olarak ikinci en sık oynan yön %22.2 ile orta bölge (mitte) olmuştur. Burada Mauresmo %32.1 ile en fazla orta bölgeye backhand vuruşu gerçekleştiren oyuncu olmuştur. Backhand paralel (longline) vuruşları ise %18.9 oranında en az tercih edilen yön olmuştur. Özellikle Petrova ve Pierce backhand paralel vuruşlarını en fazla tercih eden tenisçiler (Petrova: %31.5 ve Pierce: %29.5). Kazanılan sayılar değerlendirildiğinde %38.6 yüzdelikle en fazla çapraz vuruşlardan (cross), %37.5 oranla paralel (longline) vuruşlardan sayı kazanılmıştır. Kısa oynanan backhand puanlarının ise %6.7'si kısa çaprazdan ve %3.4'ü ise kısa paralel toplardan elde edilmiştir. Backhand fileye yaklaşma denemelerindeki tüm girişimlerin %60.4'ünde başarılı olunurken, bunların sadece 3/5'ünde direk ya da in-direk sayı ile sonuçlanmıştır. Kadın tenisçilerin backhand fileye yaklaşma vuruşlarında çapraza attıkları toplarda %71.1 oranında daha başarılı olurken, %69.9 paralele atılan toplardan başarılı olmuşlardır. Turnuvada Petrova %77.8 oranla backhand yaklaşma vuruşlarında en başarılı tenisçi olurken, Schnyder %50 oranla en düşük değere ulaşan sporcu olmuştur. Ayak hareketlerinde çok az sayıda top durur pozisyonda oynanmıştır bunların çoğu ya hata ile sonuçlanmış ya da kısa oynanmış toplardır ve çoğunlukla refleksif, savunma vuruşlarıdır. Kusursuz bir vuruş için gerekli olan; topla buluşma noktası ile vücut arasındaki mesafenin sağlanmasında, mükemmel bir ayak çalışması zorunludur. Backhand passing-shot vuruşlarında tenisçiler daha çok paralel vuruş gerçekleştirmiş ve %43 oranında başarılı olmuşlardır. Bu vuruşların %69.6 oranında paralel vuruşlardan ve %50 oranında çapraz vuruşlardan puan kazanmışlardır. Davenport %62.5 oranla backhand passing-shot'ta en başarılı tenisçi olmuştur. Backhand arka çizgi vuruşlarında genellikle bütün tenisçiler top-spin vuruş gerçekleştirirken özellikle Pierce en fazla top-spin oynayan ve vuruşlarında başarılı olan tenisçi olmuştur. Sadece Mauresmo %42.2 gibi yüksek bir oranda backhand-slice vuruşları gerçekleştirmiştir. Onun dışındaki diğer tüm tenisçilerin backhand-slice oynama oranı sadece % 8.2'dir. Bu vuruşlarda zaman baskısı altında yapılmış, defansif kurtarma vuruşlarıdır. Turnuvanın genelinde yapılan basit hatalar değerlendirildiğinde %12.5 oranında olduğunu görüyoruz. Özellikle Mauresmo %9.4 oranında en az basit hata yapan tenisçi olurken, Davenport %16.2 ile en yüksek basit hata oranına sahiptir. Backhand vuruşlarındaki en temel hata filede kalan toplardır. Turnuva boyunca yapılan file hataları %6.3'ü oluştururken yanlardan dışarı çıkan toplar %4.6 ve arka çizgi dışında kalan toplar %4.3 tür. Genellikle bu hatalar 2 adımdan daha fazla mesafedeki toplara yapılan vuruşlardır. Sony Ericsson Şampiyonası olarak da bilinen 2005 WTA Tur Şampiyonasında Fransız oyuncu Amelie Mauresmo final oynadığı rakibi Mary Pierce'i 5-7, 7-6(7-3), 6-4'lük setlerle mağlup etti.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to analyze the backhand backstrokes of 8 elite female tennis players who participated in the WTA Tour-World Championship held in Los Angeles in 2005, through systematic game observation. The direction of backhand strokes, stroke length, net attacks, approach strokes and foot movements were investigated. A total of 2794 backhand shots were made throughout the tournament. While 46.9% of all backline strokes are backhand strokes, 53.1% are forhand strokes. Athletes mostly used forehand strokes more. While Sharapova had the highest forehand hit rate with 58.0%, Dementieva had the lowest forehand hit rate with 52.4%, and she also hit 47.4% backhand hit. 67.9% of the backhand shots made by 8 elite tennis players during the tournament were made behind the T-line. It is seen that 26.8% of them prefer cross as the hitting direction with the highest rate, that is, they play to the backhand side of their opponents. Especially Clijsters reached the highest value with 41%. The second most frequently played direction in terms of hitting direction was the middle region (mitte) with 22.2%. Here, Mauresmo was the player who performed the most backhand shots to the middle zone with 32.1%. Backhand parallel (longline) shots were the least preferred direction with a rate of 18.9%. Especially Petrova and Pierce are the tennis players who prefer backhand parallel strokes the most (Petrova: 31.5% and Pierce: 29.5%). When the points scored are evaluated, the most points were scored from cross shots with a percentage of 38.6%, and from parallel (longline) shots with a rate of 37.5%. Of the short backhand points, 6.7% were obtained from short diagonal balls and 3.4% from short parallel balls. While 60.4% of all backhand attempts to approach the net were successful, only 3/5 of them resulted in direct or indirect points. While female tennis players were 71.1% more successful with balls thrown diagonally during their backhand approaches to the net, they were 69.9% more successful with balls thrown parallel to the net. In the tournament, Petrova was the most successful tennis player in backhand approach shots with a rate of 77.8%, while Schnyder was the athlete who reached the lowest score with a rate of 50%. In footwork, very few balls were played from a standing position. Most of these resulted in mistakes or were played short, and they were mostly reflexive, defensive hits. What is needed for a perfect shot; Perfect footwork is essential to ensure the distance between the ball meeting point and the body. In backhand passing shots, tennis players performed more parallel shots and were successful with a success rate of 43%. They earned points from parallel kicks in 69.6% of these shots and from diagonal kicks in 50% of them. Davenport became the most successful tennis player in backhand passing-shot with a rate of 62.5%. While all tennis players generally perform top-spin shots in backhand back-line strokes, Pierce in particular was the tennis player who played the most top-spin and was successful in his strokes. Only Mauresmo made backhand-slice shots at a rate as high as 42.2%. The rate of all other tennis players playing backhand-slice is only 8.2%. These shots are defensive save shots made under time pressure. When simple mistakes made throughout the tournament are evaluated, we see that the rate is 12.5%. In particular, Mauresmo is the tennis player who makes the fewest simple errors with a rate of 9.4%, while Davenport has the highest simple error rate with 16.2%. The most basic mistake in backhand shots is the balls remaining in the net. While net errors made throughout the tournament account for 6.3%, balls coming out from the sides are 4.6% and balls outside the back line are 4.3%. Usually these mistakes are hits made on balls more than 2 steps away. At the 2005 WTA Tour Championship, also known as the Sony Ericsson Championship, French player Amelie Mauresmo defeated her opponent Mary Pierce in the final with sets of 5-7, 7-6 (7-3), 6-4.