Medikal nütrisyonel hedeflere ulaşmada persiste prone pozisyon prognozu etkiler mi?
Does persisted prone position affect prognosis in achieving medical nutritional goals?
- Tez No: 813463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇUKUROVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Tüm klinik rehberler hastanın yoğun bakım ünitesine kabulünden sonraki ilk 72 saatte medikal nütrisyonel hedeflere ulaşılmasını önermektedir. Prone pozisyonu uygulaması akut respiratuar distres sendromu (ARDS) tedavisinde sıklıkla uygulanmaktadır. Pron pozisyon enteral beslenmenin hedef kalori ve protein oranına ulaşmayı zorlaştırabilir. Çalışmamızda persiste pron pozisyon (>24 saat) uygulanan ve uygulanmayan ARDS grupları arasında 3, 7 ve 14 günlük medikal nütrisyonel hedeflerine ulaşma ve prognoza etkisinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza yoğun bakım ünitemizde 1-Mart 2018 ile 31-Mart 2022 tarihleri arasında ARDS nedenli yatarak tedavi alan ve invaziv mekanik ventilatör (İMV) desteği uygulanan 385 (Persiste-prone;183, Non-prone;202) hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, klinik durumları ve medikal nütrisyon durumu ile ilgili verileri retrospektif olarak elektronik veri tabanından çekilerek analiz edildi. BULGULAR: Prone grubunda (PP) 3,7 ve 14 günlük hedef kalori oranına (hedef kalori oranı ilk 3 gün için 0.5-0.7; sonrası için 0.8-1.0) ulaşılamadı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: All clinical guidelines recommend achieving medical nutritional goals in the first 72 hours after the patient is admitted to the intensive care unit. Prone position application is frequently applied in the treatment of acute respiratory distress syndrome (ARDS). Prone position may make it difficult to reach the target calorie and protein ratio of enteral nutrition. In our study, we aimed to investigate the effect of achieving 3, 7 and 14-day medical nutritional goals and prognosis between ARDS groups with and without persistent prone position (>24 hours). MATERIALS AND METHODS: Our study included 385 (Persistent-prone; 183, Non-prone; 202) patients who received inpatient treatment for ARDS and received invasive mechanical ventilator (IMV) support in our intensive care unit between 1-March 2018 and 31-March 2022. . Data regarding the patients' demographic data, comorbidities, clinical conditions and medical nutritional status were retrospectively analyzed from the electronic database. RESULTS: In the prone group (PP), the target calorie rate for 3, 7 and 14 days (target calorie rate 0.5-0.7 for the first 3 days; 0.8-1.0 for the rest) could not be reached.