Gazi Üniversitesi Tıp fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesine yatan hastalarda uygulanan nütrisyon desteğinin değerlendirilmesi
The evaluotion of nutrional support in the patients of Gazi University Medical Faculty i̇ntensive care unit
- Tez No: 352895
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN AYGENCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Malnütrisyon, yoğun bakım hastalarında hem yatışta hem de takip sırasında görülebilen sık bir (%40) klinik durumdur. Kritik bir hastada malnütrisyon artmış morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Bu nedenle yoğun bakım ünitesine yatan ve üç günden daha uzun süre oral alamayacağı düşünülen hastalara, hemodinamik olarak stabilize olduktan sonra, en kısa sürede (ilk 24-48 saat içinde) nütrisyon desteğinin başlanması gereklidir. Biz bu çalışma ile iç hastalıkları YBÜ'de yapılan nütrisyonel destek tedavisinin hangi durumda olduğunu görmek, nütrisyonel destek tedavi yöntemlerini ve komplikasyonlarını belirlemek istedik. Çalışmaya iç hastalıkları YBÜ'de 01.01.2010 ve 30.06.2010 tarihleri arasında 72 saatten daha fazla yatan hastalar dahil edildi. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya 159 hasta kabul edildi. Hastaların demografik ve beslenme ile ilgili verileri hastane bilgi sisteminden, YBÜ veri tabanında, hastaların dosyalarından ve hemşire gözlemlerinden elde edildi. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi amacıyla SPSS 15.0 programı kullanıldı. Hastaların ortanca yaşı 66 yıl ve %51'i erkekti. APACHE II ortanca değeri 24 ve NRS 2002 ortanca değeri 5 idi. NRS 2002'ye göre hastalarımızın %99,4'ü (158 hasta) malnütreydi (NRS 2002>3). 158 hastada altta yatan en az bir hastalık vardı. Çalışmada hastaların %46'sı zaman zaman oral almıştı. Ancak yeterli olmadığı için %45 (71) hastaya EN, %88 (140) hastaya PN desteği verilmişti. %43 (68) hastada ise EN ve PN beraber uygulanmıştı. Hastalar nütrisyon desteğinin 3. gününde hedeflenen kalorinin ancak %50'si, hedeflenen proteinin ise ancak %36'sını alabilmişti. Hedef kaloriye ise ancak %31,4 hastada, hedef proteine ise ancak %33,3 hastada ulaşılmıştı. Yapılan çok değişkenli analizde iseAPACHE II ve NRS 2002 skorlarının yüksek olmasının, YBÜ'de İMV yapılmasının ve yatış sürecinde ulaşılan maksimum kalorinin düşük olmasının mortaliteyi artırdığı gösterildi. Üçüncü günde ulaşılan kalori miktarının ve son günde verilen protein miktarının düşük olması ise mortaliteyi azaltmaktaydı. Sonuçta, 2010 yılının ilk 6 aylık sürecinde iç hastalıkları YBÜ'de yatan hastalarda ciddi malnütrisyon olduğu, hastalara sıklıkla EN ve PN'nin birlikte verildiği, buna rağmen hastaların az bir kısmında hedef kalori ve protein değerlerine ulaşıldığı ve verilen kalori miktarının düşük olmasının hastalarda mortaliteyi artırdığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Malnutrition is a common clinical condition (40%) that may be encountered both at admission and during management in intensive care unit patients. Malnutrition leads to increase in morbidity and mortality in critically ill patients. Thus, nutritional supplementation should be initiated as soon as possible (within 24-48 hours) after achievement of hemodynamic stabilization in patients who are admitted to ICU and thought to have inability of oral intake for a time period longer than 3 days. In this study, we aimed to observe the status in terms of nutritional support in medical ICU, and to identify nutritional support methods used and complications observed in medical ICU. The study included all patients who stayed longer than 72 hours in medical ICU between 01.01.2010 and 30.06.2010. This retrospective study recruited 159 patients. Data regarding demographic and nutritional characteristics were extracted from hospital database, ICU database, patient files and records of nursing care. SPSS for Windows version 15.0 was used to analyze data. In the study population, median age was 66 years and 51% of the patients were men. Median APACHE II value was 24 and median NRS 2002 value was 5. Based on NRS 2002, 99.4% (n=158) of the patients had malnutrition (NRS 2002≥3). There was at least one underlying disease in 158 patients. In our study, there was occasional oral intake in 46.0% of the patients. As it was insufficient, EN was delivered in 45% (n=71), whereas PN nutrition and EN plus PN nutrition were delivered in 88% (n=140) and 43% (n=68) of the patients, respectively. Patients received only 50% of targeted calories whereas only 36% of targeted protein on the day 3 of nutritional support. Targeted calorie value was achieved in only 31.4%, while targeted protein value was achieved in only 33.3% of the patients. In multivariate analysis, it was demonstrated that mortality was increased by high APACHE II and NRS 2002, invasive mechanical ventilation in ICU and lower values of maximum calorie reached during ICU stay. However, mortality was decreased by lower amount of calories achieved on the day 3 and low protein delivery on the last day. In conclusion, it was demonstrated that there was severe malnutrition in patients admitted to medical ICU during first 6 months of 2010; that EN plus PN was frequently delivered; that targeted calorie and protein values were achieved in minority of the patients despite combined use of EN and PN; and that delivering lower amounts of calorie increased mortality in our patients.