Kostaki Musurus Paşa'nın Londra Sefirliği (1853-1856)
Constantine Musurus Pasha's London Embassy (1853-1856)
- Tez No: 813481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL SOYLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Kostaki Musurus Paşa'nın Londra Sefirliği (1853-1856) başlıklı yüksek lisans tezimizin amacı, Osmanlı-İngiliz ilişkilerinin en yoğun şekilde seyrettiği bir dönemde Osmanlı Devleti'nin Londra'daki resmî temsilcisi olan Kostaki Musurus Paşa'nın Osmanlı dış siyasetindeki yeri ve önemini aydınlatmaktır. 1853-1856 yılları I. Dünya Savaşı'nın provası niteliğindeki, ilk modern savaş olarak kabul edilen Kırım Harbi'nin cereyan ettiği yıllardır. Harbe giden süreç, sanayileşen bir dünyada dengelerin değiştiği, yeni iletişim, ulaşım ve silah teknolojilerinin ortaya çıktığı bir dönemdir. Bu savaş Rusya'nın Osmanlı Devleti'ne saldırması ile başlamış, ardından İngiltere, Fransa ve Sardunya'nın oluşturduğu bir ittifak Osmanlı saflarında yer alarak Rusları mağlup etmiştir. Osmanlı Devleti savaş masraflarını karşılayabilmek için tarihinde ilk defa dış borçlanmaya gitmiştir. Ayrıca savaşın sonunda Osmanlı Devleti, Hristiyan azınlığın haklarını güvence altına aldığı Islahat Fermanı'nı yayınlamış, bunun da zikredildiği Paris Antlaşması'yla Avrupalı devletler ailesinin bir üyesi olarak kabul edilmiştir. Bu denli önemli değişim ve dönüşümün yaşandığı bir devirde Kostaki Musurus Paşa, Londra sefiri olarak tüm bu olayların merkezinde yer almıştır. Dolayısıyla dönemi ve olayların arka planını aydınlatmak için Musurus Paşa'yı merkeze alarak Osmanlı Devleti'nin Londra Sefâret-i Seniyyesi'nin faaliyetlerini incelemek gereklidir. Musurus Paşa'nın hayatı ve çalışmalarına ilişkin az sayıda araştırma mevcuttur. Fakat çalışmamıza esas teşkil eden 1853-1856 dönemi için müstakil bir çalışma yapılmamış, Paşa'nın biyografisiyle ilgili tezlerde yeri geldiğinde, genel anlatının içerisinde bahsedilmiştir. İngiliz kamuoyunun savaşa tepkisi ve Osmanlı saflarında yer alması, ilk dış borcun (istikraz) temini sürecinde yaşanan pazarlıklar, savaş yıllarında İngiltere ile Osmanlı arasındaki silah ticareti ve barış için İngiliz tarafının sunduğu ön şartlar gibi kimi meselelerde başrolü Musurus Paşa oynamıştır. Tabiî olarak onun icraatlarını bilip değerlendirmeden Kırım Savaşı'nın Osmanlı ile İngiltere arasındaki siyasî ve diplomatik boyutunu bilmemiz mümkün değildir. Tezimizde Osmanlı-İngiliz ilişkileri Londra Sefâreti üzerinden ele alınacak ve bu kurum ile sefir Musurus Paşa'nın diplomatik çabaları tahlil edilmeye gayret edilecektir. Bu ana amacın yanında Osmanlı Hariciyesi'ndeki patronaj ağları, Yeni Fenerliler adlı sosyal sınıf, Osmanlı sefâretlerinin yapısı ve personeli gibi meseleler de konu bağlamında değerlendirilmeye çalışılacaktır. Söz konusu gaye doğrultusunda öncelikle çok boyutlu bir literatür taraması yapılmıştır. İlaveten bu periyota ait yıllıklar ve bu döneme tanıklık etmiş isimlerin hatıraları incelenmiştir. Akabinde Osmanlı arşiv vesikaları, İngiliz resmî belgeleri ve Musurus Paşa'nın şahsî evrakı tetkik edilmiştir. Tüm bunlar neticesinde elde edilen bulgular ile bir sentez oluşturulmuş ve bir tarih anlatısı ortaya konmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of my master's thesis titled“Constantine Musurus Pasha's London Embassy (1853-1856)”is to examine the importance of Constantine Musurus Pasha in the Ottoman foreign policy. Musurus Pasha was official representative of Sublime Porte in London, during the peak years of Ottoman-British relations. The Crimean War, which is a pioneer of World War I and considered the first modern war, took place between 1853-1856. The process leading to war is a complicated period, in which balances change in the industrialized world and new communication, transportation and weapon technologies emerge. This war started with Russia's attack on the Ottoman Empire. Then the alliance formed by England, France and Sardinia sided with the Ottomans and defeated the Russians. The Ottoman Empire had to take foreign loans for the first time in its history, to cover the war expenses. In addition, at the end of the war, Ottoman Empire published the Reform Edict of 1856, which guaranteed the rights of the Christian minority, and was accepted as a member of the European Concert with the Paris Agreement, where this edict was also mentioned. At a time when such significant changes and transformations were experienced, Constantine Musurus Pasha was at the center of all these events as the London Ambassador. Therefore, in order to illuminate the background of this period and those events, it is necessary to examine the activities of the Ottoman Embassy in London and Musurus Pasha. However, there is very little research on the life and works of Musurus Pasha. Especially for the period of 1853-1856, which constitutes the basis of my study, not a single study has been carried out, but it has been mentioned in the theses dealing with the life of Pasha. Musurus Pasha played a leading role in some issues such as the reaction of the British public to the war and their joining the Ottoman ranks, the negotiations in the process of Ottoman's first foreign loan and arms trade between Ottoman and the United Kingdom. It would be impossible to know the political and diplomatic dimension of the Crimean War between the Ottoman Empire and the United Kingdom without looking at his services. In my thesis, Ottoman-British relations were discussed through the London Embassy, and many aspects of the period were clarified by analyzing the diplomatic efforts of this institution and the ambassador Musurus Pasha. In addition to this main purpose, issues such as patronage networks in the Ottoman Foreign Affairs, the social class called neo-Phanariots, the structure and staff of the Ottoman embassies will be examined in the context of the subject. For this purpose, firstly a multidimensional literature review was conducted. Besides, the annuals of the period and the memoirs of the people who witnessed that period were examined. Subsequently, Ottoman official documents, British archives and personal papers of Musurus Pasha were criticized and analyzed. As a result of all these, a synthesis was formed with the findings obtained and a historical narrative was tried to be revealed.