Türkiye'nin doğal bitki örtüsünde bulunan bazı karanfil(dianthus(spp.)türlerinin fenolojik ve morfolojik karekterleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 24001
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
- 74. - ÖZET Türkiye'nin doğal bitki örtüsünde bulunan ve pek çoğu endemik olan Dianthus L. türlerinin fenolojik ve morfolojik özelliklerinin saptanması ve bu özelliklerden yararlanma olanakları nın ortaya konması amacıyla yapılan bu araştırmada farklı coğrafik bölgelerden toplanan 65 adet örnek değerlendirilmiştir. örnekler çiçeklenme tarihi, çiçekli kalma süresi, tohum olgunlaşma süresi gibi fenolojik özellikler ile çiçeklenme yılı, bitki boyu, yastıklanma tipi, dallanma durumu, tek çiçek düzeni, çiçek çapı, kaliks şekli, brakte ve brakteol durumu, petal şekli, petal rengi, petal yüzeyi ve kalikste siğil durumu gibi toplam 61 adet morfolojik karakter yönünden değerlendirilmiştir. Değerlendirmede Sayısal Kodlama ve Ana Bileşen. Analizi yöntemleri kullanılmıştır. tik çiçeklenme, ekimin yapıldığı birinci yıl ve ikinci yıl meydana gelerek örnekler arasında farklılık göstermiştir. Analizler sonucunda özellikle çiçek durumu, tek çiçek düzeni, brakte durumu, petal şekli gibi karakterler, ağırlıklı karakterler olarak ortaya çıkmıştır. Ağırlıklı karakterlerin oluşturduğu ana bileşenler üzerinde, çalışmada kullanılan örnekler bu karakter lerin gösterdikleri varyasyon nedeniyle gruplar oluşturmuşlardır. Dianthus türlerinin sınıflandırılmasında kullanılan başçıklı çiçek durumuna sahip Carthusiani, çok derin yarılmış petalleri olan Fimbriati, siğilli kalikse sahip Verruculosi gruplarına giren örnekler belirgin olarak gruplanmıştır. Leiopetali ve- 75 - Dentati gruplarında yer alan özellikle dikensi çok sık yastıklanmış formlu örnekler de belirgin grup oluşturmuşlardır. Dianthus türleri bu çalışmada gruplandırma seviyesinde sınıflandırılmış ve bazı türler tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 76 - SUMMARY The aim of this research was to evaluate and determination the possibilities of the utilization various morphological and phenological traits of 65 population samples of Dianthus L. species mostly endemics and found from different locations in Turkish flora. Samples were examined in terms of phenological traits such as; flowering time, flowering period, seed maturity as well as other 61 morphological characteristics including year of flowering, plant height, plant density, branching, single flower arrengement, flower diameter, calyx shape, bract and bracteol, petal form and colour, petal surface and smoothnees of calyx. The Principle Component Analysis were applied in the study. First flowering in the first and second year was found highly variable within the samples in the first year and others in the second. According to the result of analysis some traits such as inflorescence, single flower arrangement, bract form and petal shape were considered as crucial characteristics. Samples of Dianthus species used in the study were grouped due to the variation exist in these traits. In regard to this case the group of Carthusiani, Fimbria t^Verruculosi were set together because of having clustered flower, very deep cracked petals and ivart on calyx, respectively. In the groups of Leiopetali and Dentati some specimen could also be classified due to the dense and thory form. Dianthus species were classified at group levels in the study reported here in. Some species are described.