İzmir çevre köylerinin içme ve kullanma sularında, radyum konsantrasyonu ölçümleri
  1. Tez No: 8135
  2. Yazar: ELİFE ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN R. KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET İnsanların maruz kaldıkları doğal radyasyon dozuna önemli katkısı olan radyoaktif elementlerden biri radyum'dur. Değişik mekanizmalarla su ve gıda zinciri yoluyla insan vücuduna alınır. Bu durumda vücud içersinde kalsiyuma benzer metabolik davranışı nedeniyle kemik ve aktif kemik yüzeylerinde depozit oluşturur. Uzun biyolojik yarı-örarü (44 yıl, kemikte) ve bozunum ürünleri nedeniyle biyolojik hasara yol açarak ciddi bir sağlık riski oluşturur. İnsan vücudunun radyoaktif kontaminasyonunda su önemli bir rol oynar. Bu nedenle içme ve kullanım sularında radyoaktivite ölçümlerinin yapılması özellikle radyum kon santrasyonunun belirlenmesi açısından fayda sağlar. Tez çalışmamda, İzmir çevresinde 100' ü aşkın köyden sağlanan içme ve kullanım sula rında Ra konsantrasyonu saptanmıştır. Belirlenen radyum konsantras yonları, toplam sistemin deteksiyon limiti olan 1.32 pCi/1 ile 8 pCi/1 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the principal radioactive elements is radium which contributes to the natural radiation exposure of humanbeings. It is to dangerous as a chemical, because it behaves chemically like calcium. It deposits in bones, if ingested and being an alpha emitter it is considered as a serious health hazard. For this reason, the determination of radium concentration in drinking and usage waters is necessary for the human health. In the present study, measurements of radium concentrations in various waters which are obtained from 134 villages around the city of Izmir, have been made by collector method. The results were found to be between 1.32 pCi/1 which is the detection limit of this system and 8 pCi/1.