Rotator kılıf tendinozisi olan ve olmayan bireylerde farklı omuz pozisyonlarında uygulanan osilasyon egzersizlerinin omuz kaslarının aktivasyonuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of oscillation exercises applied in different shoulder positions on shoulder muscle activation in individuals with and without rotator cuff tendinosis
- Tez No: 813556
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, rotator kılıf tendinozisi olan bireyler ile sağlıklı bireyler arasında farklı omuz pozisyonları ve farklı tutuş şekillerinde osilasyon egzersizleri sırasında üst trapezius (ÜT), alt trapezius (AT), infraspinatus (İS), orta deltoid (OD) ve serratus anterior (SA) kaslarının aktivasyonlarının etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18-45 yaş arasında 18 (9 kadın, 9 erkek) sağlıklı birey ile 18 (9 kadın, 9 erkek) rotator kılıf tendinozisli birey hekim tarafından yapılan ultrasonografi ve klinik test sonuçlarına göre dahil edildi. Kasların aktivasyonunun değerlendirilmesinde yüzeyel elektromyografi (EMG) kullanıldı. Osilasyon egzersizleri 0˚ abduksiyon, skapular elevasyon, 90˚ fleksiyon ve 90˚ abduksiyon pozisyonlarında yapıldı. Farklı tutuş şekilleri ise 90˚ abduksiyon pozisyonunda değerlendirildi. Farklı omuz pozisyonları ve farklı tutuş şekillerinde üst trapezius/alt trapezius (ÜT/AT), üst trapezius/serratus anterior (ÜT/SA) ve orta deltoid/infraspinatus (OD/İS) kuvvet çifti oranları araştırıldı. Gruplar arasında kas aktivasyonları ve kuvvet çifti oranları benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effect of the activation of the upper trapezius (UT), lower trapezius (LT), infraspinatus (IS), middle deltoid (MD) and serratus anterior (SA) muscles during oscillation exercises in different shoulder positions and different grip patterns between individuals with rotator cuff tendinosis and healthy individuals. Eighteen (9 female, 9 male) healthy individuals and 18 (9 female, 9 male) individuals with rotator cuff tendinosis between the ages of 18-45 were included in the study according to the results of ultrasonography and clinical test performed by the physician. Surface electromyography (EMG) was used to evaluate muscle activation. Oscillation exercises were performed in 0˚ abduction, scapular elevation, 90˚ flexion and 90˚ abduction positions. Different grip patterns were used in the 90˚ abduction position. The upper trapezius/lower trapezius (UT/LT), upper trapezius/serratus anterior (UT/SA) and middle deltoid/infraspinatus (MD/IS) force couple ratios were investigated in different shoulder positions and different grip styles. Muscle activations and force couple ratios were similar between the groups (p>0.05).