Kronik böbrek yetmezlikli hastalarımızın değerlendirilmesi
Evaluation of our patients with chronic renal failure department of childhood disease
  1. Tez No: 813579
  2. Yazar: HAYRİYE SELCEN YALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN PERU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Kronik böbrek hastalığı çocuklarda erişkinlere göre daha az görülmesine rağmen uzun dönemde çok sayıda komplikasyona yol açabilmesi nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Büyümekte olan çocuklarda KBH varlığında kardiyovasküler, endokrin, hematopoetik, gastrointestinal ve santral sinir sistemi gibi pek çok sistem etkilenerek kalıcı hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi; ilerleyici böbrek fonksiyon kaybını ve buna bağlı ortaya çıkabilecek morbiditeleri önlemede ve geciktirmede çok önemlidir. Çalışmamızda KBH olan pediatrik yaş grubunun; kronik böbrek hastalığı etyolojisinin belirlenmesi, tanı yaşı, takip süresi, tanı ve son başvurularında alınan kan parametrelerinin değerlendirilmesini, hipertansiyon varlığını, temiz aralıklı kateterizasyon uygulama sıklığını, diyaliz uygulanma sıklığını, nakil durumunu, hastalığın ilerleyişinde etkili olan faktörleri ve izlemde dikkat edilmesi gereken parametreleri değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retprospektif çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji polikliniğine 2012-2019 tarihleri arasında başvuran, KDIGO 2012 Kronik Böbrek Hastalığı Değerlendirme ve Yönetme Klinik Uygulama Klavuzuna göre belirlenen, başvuru anında kronik böbrek hastalığı olan veya izleminde kronik böbrek hastalığı gelişen 63 hasta dahil edildi. Veri kayıtları çocuk nefroloji polikliniğinin hasta takip dosyası ve hastanemiz elektronik kayıt sistemi epikriz dosyaları incelenerek yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılan toplam 63 hastanın 35'i (%55,6) erkek, 28'i (%44,4) kızdı. Hastaların ortalama tanı yaşı 7,3 yıldır, ortalama takip süresi 6,44 yıldır. Tüm tanıların 18'i (%28,6) CAKUT, 11'i (%17.5) CAKUT + nörojen mesane, 8'i (%12.7) kistik böbrek hastalıkları, 8'i (%12.7) diğerleri, 6'sı (%9.5) etyolojisi bilinmeyen, 5'i (%7.9) nörojenik mesane, 5'i (%7.9) glomerüler hastalıklar, 1'i (%1.6) kronik pyelonefrit, 1'i (%1.6) nefrolitiazisdir. Hastaların 53'ü (%84) anemi tedavisi, 49'u (%75) elektrolit tedavisi, 45'i (%71) kalsitiriol tedavisi, 51'i (%81) asidoz tedavisi almıştır. Hastaların 26 (%41,3)'sında hipertansiyon mevcuttur. Hastaların 34 (%54)'ünde proteinüri görüldü. Hastaların 9'una (%14.3) hemodiyaliz, 2'sine (%3.2) periton diyalizi uygulanmıştır. Hastaların 12'sine (%39) transplantasyon yapılmıştır. Hastaların 60'ı (% 95,2) sağ iken, 3'ü (%4.8) öldü. SONUÇ: Kronik böbrek hastalığı etyolojisinin ve sıklığının belirlenmesi komplikasyonların belirlenmesi ve önlenmesi açısından önem arz etmektedir. Sık görülen hastalıkların tespiti; tedavi etkinliğini arttırmak, önlenebilir komplikasyonları belirlemek ve SDBH' ye gidişi yavaşlatmak açısından önemlidir. Bu nedenle kronik böbrek hastalığına ilerlemesi önlenebilir hastalıklar üzerine odaklanılmalı ve kronik böbrek hastalığına ait komplikasyonların en aza indirilmesi için yakın takip gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Although chronic kidney disease is less common in children than adults, it is an important health problem because it can lead to many complications in the long term. In the presence of CKD in growing children, many systems such as cardiovascular, endocrine, hematopoietic, gastrointestinal and central nervous systems may be affected and permanent damage may occur. Therefore, early diagnosis and treatment; It is very important in preventing and delaying progressive loss of kidney function and related morbidities. In our study, the pediatric age group with CKD; We aimed to determine the etiology of chronic kidney disease, age at diagnosis, duration of follow-up, evaluation of blood parameters taken at diagnosis and last admission, presence of hypertension, frequency of clean intermittent catheterization, frequency of dialysis, transplantation status, factors affecting the progression of the disease, and parameters to be considered in follow-up. MATERIALS AND METHODS: In this retrospective study, 63 patients who applied to the Pediatric Nephrology Outpatient Clinic of Selçuk University Faculty of Medicine between 2012-2019 and were determined according to the KDIGO 2012 Chronic Kidney Disease Evaluation and Management Clinical Practice Guidelines, who had chronic kidney disease at the time of admission or who developed chronic kidney disease during follow-up were included. Data records were made by examining the patient follow-up file of the pediatric nephrology outpatient clinic and the epicrisis files of our hospital's electronic record system. RESULTS: Of the 63 patients included in the study, 35 (55.6%) were male and 28 (44.4%) were female. The mean age at diagnosis of the patients was 7.3 years, the mean follow-up period was 6.44 year. Of all diagnoses, 18 (28.6%) were CAKUT, 11 (17.5%) CAKUT + neurogenic bladder, 8 (12.7%) cystic kidney diseases, 8 (12.7%) others, 6 (%) 9.5) of unknown etiology, 5 (7.9%) neurogenic bladder, 5 (7.9%) glomerular diseases, 1 (1.6%) chronic pyelonephritis, 1 (1.6%) nephrolithiasis. Of the patients, 53 (84%) received anemia treatment, 49 (75%) electrolyte treatment, 45 (71%) calcitriol treatment, 51 (81%) acidosis treatment. Hypertension was present in 26 (41.3%) of the patients. Proteinuria was observed in 34 (54%) patients. Hemodialysis was applied to 9 (14.3%) of the patients and peritoneal dialysis was applied to 2 (3.2%) patients. Transplantation was performed in 12 (39%) of the patients. While 60 (95.2%) of the patients were alive, 3 (4.8%) died. CONCLUSION: Determining the etiology and frequency of chronic kidney disease is important in terms of determining and preventing complications. Detection of common diseases; It is important to increase the effectiveness of treatment, to identify preventable complications, and to slow the progression to ESRD. For this reason, it should be focused on diseases that can be prevented from progressing to chronic kidney disease and close follow-up is required to minimize the complications of chronic kidney disease.