The Lost battle: Representations of the intellectual in March 12 novels
Yitirilmiş mücadele: 12 Mart romanlarında aydının konumu
- Tez No: 81358
- Danışmanlar: DR. DUYGU KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Yitirilmiş Mücadele: 12 Mart Romanlarında Aydının Konumu Ali Murat Akser Bu tezin amacı, 12 Mart romanlarından yola çıkarak 1970'li yılların aydınının tanımını yapmaktır. Entellektüelin genel tanımı yapılırken, 12 Mart ramanlarındaki devrimci Türk aydını da incelenmiştir. Devrimci aydının burjuva sınıfına karşı eleştirel olduğu ve halkını sahiplendiği saptanmıştır. Aynı zamanda aydın, halkı eğitmeyi de kendine görev bilmektedir. Devrimcilerin devrim tanımı ve fikirleri incelenmiştir. Devrimcilerin kişiliklerini oluştururken, otoriteye ve genellikle Kemalist fikirleri ağır basan evebeynlerine karşı çıktıkları görülmüştür. Devrimcilerin bazen kendilerine akıl hocası olarak eğitimsiz ama bilge-köylüleri seçtiklerine de rastlanmıştır. Ayrıca devrimcilerin tam bir devrim tanımında da birleşemedikleri saptanmıştır. Devrimcilerin, 12 Mart askeri müdahalesi sonrası ruhsal çöküşleri incelenmiş; devrimcilerde paranoya, suçluluk duygusu ve ümitsizlik görülmüştür. Aynı zamanda devrimciler, başarısızlıklarının sebebini dağınık ve halktan kopuk olmalarına bağlamaktadırlar. Son olarak devrimci kadınlar tartışılmıştır. Ulus-devlet kurma sürecinde kadınların rolüne değinilmiştir. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde kadınlar, ideolojik olarak modernliği tanımlayan önemli unsurlardan biri olmuşlardır. Ancak kadınların hareketlerine sınırlama getirilmiş, bu sınırları aşan devrimci kadınlara kötü kadın muamelesi yapılmıştır. 12 Mart romanlarında burjuva kadınları sadece tüketen kişiler olarak görülmektedir. Son olarak köylü ve kentli kadınlar arasındaki farklara değinilmektedir. IV
Özet (Çeviri)
An abstract of the Thesis of Ali Murat Akser for the degree of Master of Arts in the Atatürk Institute for the History of Modern Turkey to be taken June 1999. Title: THE LOST BATTLE: REPRESENTATIONS OF THE INTELLECTUAL IN THE MARCH 12 NOVELS In this study, the revolutionary intellectual, as portrayed in the March 12 novels, is discussed. First, the intellectual is defined and the qualities of the revolutionary intellectuals in March 12 novels discussed. It is argued that they had a persistent criticism of the bourgeois class and sympathy for the underprivileged people. They had a mission to civilise and protect their people. Second, revolution and revolutionary ideals were discussed. The revolutionaries shape their identity as a reaction to authority and to their parents who are usually of Kemalist origin. They are assisted by a local intellectual instead. It is also argued that the revolutionaries in fact cannot agree on a shared definition of revolution. Third, the psychological breakdown of the revolutionary intellectual is discussed. They experience paranoia and feel guilty and hopeless. It is argued that they also think their failure was result of their fragmentation and because were so removed from the people. And finally, revolutionary women are discussed. The role of women in nation building process is mentioned and it is seen that Turkish women are used as ideological markers of modernity and did not fight for citizenship rights like their European counterparts. Though they want to act on their own, they are prevented by a public patriarchy. Revolutionary women violate this code and are treated like prostitutes. Criticism of bourgeois women is noted in their depiction as perfect consumers. Also the contrast between the rural and urban women is described. II!