Yanık hastalarında sosyal destek algısının psikolojik sağlamlığa etkisi
The effect of social support perception on psychological resilience in burn patients
- Tez No: 813587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA BÜLBÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: Günümüzde teknoloji ve tıptaki ilerlemelere karşı yanıklar hala hayatı tehdit eden problemlerden birisi olarak yerini korumaktadır. Yanık hasarlarının şiddete maruz kalınan ısı derecelerine, temas sürelerine ve maruz kalınan derinin kalınlıklarına bağlı olmaktadır. Amaç: Yanık tedavisinde hastaların psikolojik sağlamlıklarına ve sosyal destek algılarına etki eden faktörleri inceleyen çok az çalışmanın olduğu ve araştırmaların çok eski olduğu görülmektedir. Bu nedenle, bu araştırmada; yanık hastalarının sosyal destek algılarının psikolojik sağlamlıkları üstündeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmada yanık sonrası hastaların algılamış oldukları psikolojik sağlamlıkların ve sosyal destek algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni yanık, gelişmiş yetişkin bireylerin sosyodemografik özelliklerindendir. Bağımlı değişkenlerse, yanık hastalarının algılamış oldukların sosyal destek ve sahip oldukları psikolojik sağlamlık düzeyleridir. Bu araştırmada tanımlayıcı ve kesitsel bir yöntem kullanılmıştır. Veri toplama 8 Ağustos 2022-27 Şubat 2023 tarih aralığında Türkiye'nün Güneydoğu Bölgesi'nde yer alan bir eğitim ve araştırma hastanesinin yanık merkezinde yapıldı. Veri toplama prospektif olarak ve yüz yüze görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: 51-64 yaş aralığındaki bireylerin algıladığı sosyal destek en yüksekti ve diğer yaş grupları ile arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi. Kadınların psikolojik iyi oluşu, erkeklere göre daha iyi idi ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Psikolojik iyi oluş ve sosyal destek algısı ve aile desteği ile arkadaş desteği alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Psikolojik iyi oluş ile özel kişi desteği arasında negatif , zayıf ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: Kişilerin yanık hastalığı döneminde sosyal destekten mahrum kaldığında psikolojik sağlamlık seviyelerinin değişebildiği görülmektedir. Bu kapsamda, çalışmada yanık hastalarında algılanmış olan sosyal destek psikolojik sağlamlığın yordayıcısı olma durumuyla ele alınan ve çalışmanın bulgusuna göre, algılanmış olan sosyal destekle psikolojik sağlamlık ile anlamlı bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
İntroduction: Today, burns against advances in technology and medicine still remain one of the life-threatening problems. Burn damage depends on the temperatures exposed to violence, contact times and thicknesses of the skin exposed. Objective: It is seen that there are very few studies examining the factors affecting the psychological robustness and social support perceptions of patients in the treatment of burns, and the research is very old. Therefore, in this research; It was aimed to examine the effects of social support perceptions of burn patients on their psychological strength. Method: In this study, it was aimed to examine the psychological strengths and social support perceptions perceived by the patients after the burn. The independent variable of the research is the sociodemographic characteristics of burnt, developed adult individuals. Dependent variables, on the other hand, are the levels of social support and psychological robustness that burn patients perceive. A descriptive and cross-sectional method was used in this research. Data collection was carried out in the burn centre of a training and research hospital in the Southeastern Region of Turkey between August 8, 2022 and February 27, 2023. Data collection prospectively and face-to-face interview method was used. Results: The social support perceived by individuals aged 51-64 was highest, and the difference with other age groups was statistically significant. The psychological well-being of women was better than that of men, and the difference was statistically significant. No statistically significant relationship was found between psychological well-being and social support perception and family support and friend support sub-dimensions. A negative, weak and statistically significant relationship was found between psychological well-being and private person support. Result: It is seen that psychological robustness levels can change when people are deprived of social support during the burn disease period. In this context, in the study, it was determined that the social support perceived in burn patients was discussed with being the predictor of psychological robustness, and according to the finding of the study, it was determined that it had a meaningful relationship with psychological robustness with perceived social support.