Çocuk cerrahi hastalarının annelerinin anksiyete ve stres düzeyleri ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between anxiety and stress levels of mothers of pediatric surgery patients and parental attitudes
  1. Tez No: 813588
  2. Yazar: ZANA İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BÜLBÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET ÇOCUK CERRAHİ HASTALARININ ANNELERİNİN ANKSİYETE VE STRES DÜZEYLERİ İLE EBEVEYN TUTUMLARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ ZANA İNAN İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI (DANIŞMAN: DOÇ. DR. SEMRA BÜLBÜLOĞLU) İSTANBUL, 2023 Giriş ve Amaç: Ameliyatı planlanan çocukların ebeveynlerinde yüksek düzeyde kaygı ve stres mevcuttur. Bu durum ameliyat öncesi ve sonrası dönemi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tez çalışması Çocuk Cerrahi Servisinde cerrahi girişim nedeniyle yatan çocukların annelerinin anksiyete ve stres düzeyleri ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahi Servisi'nde cerrahi girişim yapılması amacıyla yatırılan uygun koşulları sağlayan tüm çocukların anneleri; örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden, iletişim sıkıntısı olamayan (dil ve iletişim problemi bulunmayan) 310 anne oluşturdu. Araştırmanın verileri; tanıtıcı bilgi formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) ile toplandı. Bu çalışmanın verileri 26 Eylül 2022-26 Nisan 2023 tarihleri arasında toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma (minimum-maksimum), Mann Whitney U testi, Wilcoxon ve Kruskal Wallis testi ve korelasyon analizleri uygulandı. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi p˂0.05 olarak alındı. Bulgular: Annelerin %54.5'inin 29-39 yaş arasında olduğu, %93.5'inin evli olduğu, %41.6'sının lise mezunu olduğu, %41.9'unun sağlıklı olarak doğmuş olan 2 çocuğa sahip olduğu belirlendi. Annelerin %64.2 'sinin orta, %34.2'sinin düşük ve %1.6'sının yüksek stres düzeyine sahip olduğu, %28.1'inin şiddetli, %27.7'sinin orta, %26.8'inin hafif ve %17.4'ünün minimal anksiyete düzeyine sahip olduğu belirlendi. ii Ayrıca ASÖ 27.58±28.00 puan, BAÖ 18.57±18.00, ETÖ'den 150.72±21.63 puan aldıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXAMINATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN THE ANXIETY AND STRESS LEVELS OF THE MOTHERS OF PEDIATRIC SURGERY PATIENTS AND THE PARENT ATTITUDES MSC THESIS ZANA İNAN GRADUATE SCHOOL, ISTANBUL AREL UNIVERSITY NURSING (SUPERVISOR: DOC. DR. SEMRA BÜLBÜLOĞLU) İSTANBUL, 2023 Introduction and Purpose: Parents of children scheduled for surgery have high levels of anxiety and stress. This situation negatively affects the pre- and post-operative period. This thesis study was conducted to examine the relationship between anxiety and stress levels and parental attitudes of mothers of children hospitalized in the Pediatric Surgery Service for surgical intervention. Material and Method: This study was descriptive and cross-sectional. The universe of the research is the mothers of all children who meet the appropriate conditions for surgical intervention in Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital Pediatric Surgery Service; The sample consisted of 310 mothers who accepted to participate in the study and had no communication problems (no language and communication problems). The data of the research; The introductory information form was collected with the Perceived Stress Scale (PSS), Beck Anxiety Scale (BAI), and Parental Attitude Scale (ETS). The data of this study were collected between September 26, 2022 and April 26, 2023. Statistical analysis of the data was evaluated using the SPSS 22.0 package program. Number, percentage, mean and standard deviation (minimum-maximum), Mann Whitney U test, Wilcoxon and Kruskal Wallis test and correlation analyzes were applied. Statistical significance level was taken as p˂0.05 in all tests. Findings: It was determined that 54.5% of the mothers were between the ages of 29-39, 93.5% were married, 41.6% were high school graduates, 41.9% had healthy born of children 2. It was determined that 64.2% of the mothers had moderate, 34.2% low and 1.6% had high stress levels, 28.1% had severe, 27.7% moderate, 26.8% mild iv and 17.4% minimal anxiety levels. In addition, it was determined that they got 27.58±28.00 points from the PSS, 18.57±18.00 points from the BAI, and 150.72±21.63 points from the PAS.