Rozase hastalarında serum TWEAK ve TRAIL düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum TWEAK and TRAIL levels in Rosacea patients
  1. Tez No: 813598
  2. Yazar: İMGE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Rozase, klinik olarak eritem, papül, püstül ve fimatöz lezyonlar şeklin cilt bulguları ile karakterize kronik enflamatuvar yüz dermatozudur. Genetik, immun faktörler, nörovasküler düzensizlik, mikroorganizmalar ve çevresel faktörlerin hastalık gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir ancak rozasenin patogenezi tam olarak anlaşılamamıştır. TWEAK ve TRAIL bazı enflamatuvar ve ototimmun hastalıkların patogenezinde rolü olduğu düşünülen iki sitokindir. Çalışmamızda rozase hastalarında TWEAK ve TRAIL düzeylerini incelemeyi amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmaya İnönü Üniversitesi Tıp fakültesi Dermatoloji polikliniğine başvuran ve klinik olarak rozase tanısı konulan 40 rozase hastası ile yaş ve cinsiyet uyumlu 40 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların klinik muayeneleri yapıldı. Yaş, cinsiyet, hastalık süresi, daha önceki tedaviler gibi bilgiler içeren anamnez alındı. Hasta ve kontrol grubundan alınan serum örneklerinde TWEAK, TRAIL ve oksidatif stres belirteçleri çalışıldı. Ayrıca hastaların açlık kan şekeri, HDL, LDL, total kolesterol, trigliserid, CRP, troponin I değerleri ölçüldü. Bulgular: TWEAK ve TRAIL düzeyleri hasta ve kontrol grubunda istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi. TRAIL düzeyleri istatiksel anlamlı olmamakla birlikte hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla daha düşük saptandı. Hastalardaki TWEAK ve TRAIL düzeylerinin her ikisi de erkeklerde kadınlardan daha yüksek sonuçlandı. Sonuç: TWEAK ve TRAIL, diğer enflamatuvar hastalıkların aksine rozasede sistemik bir etkiye sahip olmayabilir. TWEAK ve TRAIL'in rozasedeki rolünü araştırmak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Rosacea is a chronic inflammatory facial dermatosis clinically characterized by skin manifestations of erythema, papules, pustules and phymatous lesions. Genetics, immune factors, neurovascular irregularity, microorganisms and environmental factors are thought to play a role in the development of the disease, but the pathogenesis of rosacea is not fully understood. TWEAK and TRAIL are two cytokines thought to have a role in the pathogenesis of some inflammatory and autoimmune diseases. In our study, we aimed to examine the levels of TWEAK and TRAIL in patients with rosacea. Materials and methods: Forty rosacea patients who applied to the Inonu University Medical Faculty Dermatology outpatient clinic and were diagnosed with rosacea and 40 age- and sex-matched healthy controls were included in the study. Clinical examinations of the patients were performed. An anamnesis containing information such as age, gender, duration of disease, and previous treatments was obtained. TWEAK, TRAIL and oxidative stress markers were studied in serum samples taken from the patient and control groups. In addition, fasting blood sugar, HDL, LDL, total cholesterol, triglyceride, CRP, troponin I values of the patients were measured. Results: TWEAK and TRAIL levels did not differ statistically in the patient and control groups. Although TRAIL levels were not statistically significant, they were found to be lower in the patient group compared to the control group. Both TWEAK and TRAIL levels in patients resulted in higher levels in males than females. Conclusion: TWEAK and TRAIL may not have a systemic effect in rosacea, unlike other inflammatory diseases. Further studies are needed to investigate the role of TWEAK and TRAIL in rosacea.