Rozase hastalarında fekal ve serum kalprotektin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of fecal and serum calprotectin levels in rosase patients
  1. Tez No: 862798
  2. Yazar: OSMAN EZİM
  3. Danışmanlar: DR. BİLGEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Rozase sentrofasyal eritem ile karakterize kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Rozasenin başta inflamatuvar bağırsak hastalıkları (İBH) olmak üzere çölyak ve irritabl barsak sendromu (İBS) gibi birçok gastrointestinal sistem (GİS) rahatsızlığı ile ilişkisi gösterilmiştir. Kalprotektin GİS'te inflamasyon durumunda artan, İBH için sensivite ve spesifitesi yüksek bir moleküldür. Bu çalışmada fekal ve serum kalprotektin düzeyleri ölçülerek rozase hastalığı ile GİS inflamasyonu ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi, Dermatoloji Polikliniği'ne Ağustos 2023- Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran ve rozase tanısı alan erişkin hastalar ve kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri (yaş, cinsiyet), hastalık tipi, hastalık şiddeti kaydedilmiştir. Rozasea sınıflaması“Amerikan National Rosacea Society Expert Committee Classification (NRSEC)”a göre yapılmıştır. Hastaların GİS semptomları GSRS'ye göre değerlendirilmiştir. Hastaların periferik venöz kan örnekleri ve dışkı örnekleri alınarak kalprotektin düzeyi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 43 hasta, 42 kontrol olmak üzere toplamda 85 kişi alınmıştır. Katılımcılardan 34'ü erkek, 51'i kadındır. Yaş ortalaması 43,85±11,92'dir. Rozase tipi eritematotelenjiektatik olan 20 kişi, papulopüstüler olan 12 kişi, fimatöz olan 8 kişi ve oküler olan 3 kişidir. Rozase şiddeti incelendiğinde ise; 13 kişi hafif, 19 kişi orta ve 11 kişi şiddetlidir. Hasta ve sağlıklı kontrol grubun cinsiyet (p:0,723) ve yaş (p:0,078) ortalamaları arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Hasta ve kontrol grubu arasında, Fcal düzeyi (p: 0,754) ve GSRS skoru (p:0,060) açısından anlamlı fark saptanmazken; hastalık şiddeti ile Fcal düzeyinin (p:0,028) ve GSRS skorunun (p: 0,011) anlamlı arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Rosacea is a chronic inflammatory disease characterized by centrofacial erythema. Rosacea has been shown to be associated with many gastrointestinal tract (GI) disorders including inflammatory bowel diseases (IBD), celiac disease and irritable bowel syndrome (IBS). Calprotectin is a molecule that is increased in case of inflammation in the GI tract and has high sensitivity and specificity for IBD. In this study, the relationship between rosacea and GI inflammation was investigated by measuring fecal and serum calprotectin levels. Materials and Methods: Adult patients who applied to Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, Dermatology Polyclinic between August 2023 and December 2023 and were diagnosed with rosacea and the control group were included in the study. Demographic information of the patients (age, gender), disease type, and disease severity were recorded. Rosacea classification was made according to the“American National Rosacea Society Expert Committee Classification (NRSEC)”. The GI symptoms of the patients were evaluated according to the GSRS. Calprotectin levels were evaluated by taking peripheral venous blood samples and stool samples of the patients. Results: A total of 85 people, 43 patients and 42 controls, were included in the study. 34 of the participants are men and 51 are women. The average age is 43.85±11.92. The rosacea type is 20 people with erythematotelangiectatic, 12 people with papulopustular, 8 people with phymatous and 3 people with ocular. When the severity of rosacea is examined; 13 people are mild, 19 are moderate and 11 are severe. No significant difference was detected between the gender (p: 0.723) and age (p: 0.078) averages of the patient and healthy control groups. While there was no significant difference between the patient and control groups in terms of Fcal level (p: 0.754) and GSRS score (p: 0.060); It was observed that Fcal level (p: 0.028) and GSRS score (p: 0.011) increased significantly with disease severity.