A Study of çevik kuvvet in İstanbul: The effects of social patterns on the degree of violence
İstanbul'da çevik kuvvet hakkında bir araştırma: Sosyal süreçlerin şiddet üzerindeki etkisi
- Tez No: 81360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN GÜLALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
KISA ÖZET İstanbul'da Çevik Kuvvet Hakkında Bir Araştırma: Sosyal Süreçlerin Şiddet Üzerindeki Etkisi Funda Ar Bu tez geniş kapsamlı bir soruya verilebilecek çeşitli cevaplan incelemekte ve tartışmaktadır: Neden Çevik Kuvvet birimleri toplumsal olaylarda aşın güç kullanmaktadırlar? Polislerin mesleğe ilişkin normları öğrendiği sosyalizasyon süreci aynı zamanda toplumsal olaylar bastırılırken kullanılan gücün de artmasını beraberinde getirmektedir. Tez Çevik Kuvvet birimlerinin şiddet içeren davranışlarının sebeplerim üç farklı analitik etmen çerçevesinde incelenmektedir: 1. Mesleğe alınma (polis seçme süreci) 2. Organizasyona giriş (eğitim süreci) 3. Meslek içinde sosyalizasyon süreci (Çevik Kuvvet mesleki çevresi ile buluşma) Öncelikle mesleğe alınma süreci ve bu süreç içinde önemli olan bazı temel dinamikler tartışılmaktadır. Sosyalizasyon sürecinin ilk adımı olan mesleğe alınma süreci üzerinde odaklaşılmaktadır. Daha sonra polisin davranış ve performansında etkili olan polis eğitim kurumlarında verilen eğitimin niteliği ve kalitesi araştırılmaktadır. Son olarak ta Çevik Kuvvet içindeki sosyal ve fiziksel şartlara polisin uyum süreci tartışılmaktadır. Bu son konu üzerinde daha ayrıntılı durularak mesleki normalann içselleştirilmesi ve polisin saldırgan davranışlarım pekiştiren normatif düzen üzerinde durulmaktadır. Tez farklı bölümlerinde, değişik kaynaklardan toplanan bilgiler ışığında, bu faktörler ve aralarındaki ilişkileri incelemektedir. Tezde kullanılan veri kaynaklan birincil ve ikincil kaynaklar, polislerle yapılan derinlemesine mülakatlar yanısıra, Çevik Kuvvet ortamında polis memurları arasında ve onların üstleriyle olan ilişkileri hakkında yapılmış gözlemleri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Study of Çevik Kuvvet in İstanbul: The Effects of Social Patterns on the Degree of Violence by Funda Ar This thesis addresses a broadly formulated question: Why does Çevik Kuvvet use too much force in public disorder? Progress along the socialization continuum which is remarkably effective in instilling norms that precede police' rules of conduct, can be seen as the gradual preparation of the police for the abuse of force in social disturbances. Thus, in pursuing an answer to this question, I focus on three sets of factors which contribute to an understanding of aggressive behavioural codes of the police in Çevik Kuvvet: 1. Entry (the recruitment process) 2. Introduction (the education process) 3. Encounter (real contact with the occupational environment) The agenda for this discussion includes an initial examination of some principal dimensions of the recruitment process. It gives some introductory remarks on socialization, with specific regard to police selection procedures. It then proceed to the nature and quality of education in police training institutions. Lastly, the real contact of the police and their adjustments to the social and physical realities of Çevik Kuvvet are discussed. This is then examined in more detail, focusing on the internalization of occupational norms, and modes of reinforcement of a normative order, that confirms aggressive police conduct. Each chapter of thesis explores one of these complex and interlinked sets of factors, using information gathered from various sources. These include primary and secondary sources, in-depth interviews with the police currently working in Çevik Kuvvet, as well as observation of informal interactions of officers in their work place. IV