A suggestion for the prevention of tax loss due to low value declaration in real estate sales transactions: Auction sales method
Gayrimenkul satış işlemlerinde düşük değer beyanından kaynaklı vergi kaybının önlenmesine yönelik bir öneri: Açık artırmalı satış yöntemi
  1. Tez No: 813620
  2. Yazar: SANEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kamusal hizmetlerinin yerine getirilmesinde kullanılan finansman kaynağı toplanan kamu gelirlerinden sağlanmaktadır. Bu gelirlerin düzenli ve hesaplanan tutarda toplanması devlet hazinesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle gelirlerin elde edilmesi sürecinde yaşanacak sorunlar veya aksaklıklar kamu hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde sunulmasını doğrudan etkilemektedir. Kamu gelirleri arasında harçların ve dolayısıyla da tapu harçlarının önemli bir yeri vardır. Taşınmaz satışı sırasında toplanan tapu harç gelirleri ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağlamaktadır. 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesine göre yaklaşık olarak 25 milyar TL harç geliri beklenmektedir. Tapu harçları alıcı ve satıcının ortak beyanı neticesinde belirlenen değer üzerinden hesaplandığı için toplanması gereken değerden daha düşük harç geliri elde edilmektedir. Elde edilen gelirin toplanması beklenen gelirin yaklaşık % 70'ine denk geldiği varsayılırsa; yıllık yaklaşık 10 milyar TL'lik bir harç kaybı oluşacağı öngörülmektedir. Ayrıca düşük bedel beyanından kaynaklı diğer vergi türlerinin (Ör. KDV, gelir vergisi, kurumlar vergisi) daha da az toplanacağı düşünüldüğünde devletin vergi kaybı miktarının devasa miktarlara ulaşacaktır. Bu çalışmada ''açık artırmalı satış modeli'' ile taşınmaz satış işlemine yönelik ilan verme, teklif sunma ve tapu harcı ödemesi aşamalarının dijital bir platform üzerinden devlet kontrolünde gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Bu modelde ayrıca satışa konu taşınmaz için bir değerleme raporu istenmesi zorunlu kılınarak satış bedelinin bu raporda belirtilen değerden daha düşük olmayacak şekilde belirlenmesi sağlanacaktır. Bu modelde tapu tescil işleminden önce tapu harcının açık artırma sonucu belirlene satış bedeli üzerinden hesaplanarak tahsil edilmesi öngörülmektedir. Böylelikle herkese açık ve şeffaf olan bu platformda belirlenen satış değeri sonrasında alıcı ve satıcının belirlenen bu satış değerini düşürmesi mümkün olamayacaktır. Artık önceki durumda alıcı ve satıcının kendi iradeleriyle belirlediği satış bedeli beyanı ortadan kalkacak ve bunun yerine platform üzerinden verilen en yüksek teklif üzerinden bir harç bedeli hesaplanacaktır. Dolayısıyla düşük harç veya vergi beyan etmenin önüne geçilecektir.
Özet (Çeviri)
The financing source used in the provision of public services is derived from collected public revenues. The regular and calculated collection of these revenues is highly significant for the state treasury. Therefore, any problems or disruptions in the process of generating revenues directly impact the provision of public services in a healthy manner. Among public revenues, fees, and thus also fees for title deed fees, occupy an important place. The collected title deed fees during real estate sales contribute significantly to the country's economy. According to the 2022 Central Government Budget, an estimated revenue of approximately 25 billion TL is expected from fees. Due to the fact that title deed fees are calculated based on the value determined by the joint declaration of the buyer and seller, the collected fee revenue is often lower than the amount that should be collected. If it is assumed that the collected revenue represents approximately 70% of the expected revenue, it is projected that there will be an annual loss of approximately 10 billion TL in fees. Furthermore, considering that other types of taxes (e.g. VAT, income tax, corporate tax) will also be collected less due to underreported property values, the amount of tax loss for the government is expected to reach significant proportions. This study proposes the implementation of a digital platform under government control for real estate sales using the“auction sales model”.This platform would facilitate the advertisement of properties, submission of bids, and payment of land registry fees, all conducted digitally. In this model, it will also be mandatory to obtain an appraisal report for the real estate being sold, ensuring that the sale price is not lower than the value specified in this report. In this model, it is envisioned that the title deed fee will be calculated based on the sale price determined through the auction process and collected before the registration process of the property. Thus, in this open and transparent platform, it will not be possible for the buyer and seller to reduce the determined sale value after it has been established, ensuring the integrity of the process. In the current model, the declaration of the sale price by the buyer and seller based on their own discretion will be eliminated, and instead, a fee amount will be calculated based on the highest bid submitted through the platform. Therefore, this approach will prevent underreporting of fees or taxes.