E-fatura uygulamalarına serbest muhasebeci mali müşavirlerin bakışı: Ampirik bir çalışma
Views of public accountants and financial advisors on e-invoice practices: An empirical study
  1. Tez No: 651051
  2. Yazar: HÜSEYİN TOLGA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşme ile birlikte bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, firmalar arasındaki artan rekabet koşulları, teknolojik gelişim ve dönüşüm işletmelerin üretim süreçlerini etkilediği kadar belgelendirme süreçlerinde değişime de neden olmuştur. Maliyet ve zaman açısından tasarruf sağlamak amacıyla faturalaşma süreçlerinde değişim ve dönüşüm gerçekleşmiştir. Kâğıt faturalar yerini elektronik faturalara bırakmıştır. E-fatura, bir ticari malın satımı veya verilen bir hizmetin karşılığı olarak alıcı ile satıcı arasında gerçekleştirilen faturalaşma işlemlerinin kâğıt ortamdan elektronik ortama taşınması olarak ifade edilebilir. Bu sayede düzenlenen faturaların alıcı olan tarafa gönderilmesi, saklanması ve gerek görüldüğü takdirde ibraz edilmesi gibi durumlar elektronik ortamda gerçekleşmektedir. Mali müşavirler hiç şüphesiz e-uygulamaların kullanıcıları arasında önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple mali müşavirlerin e-fatura hakkındaki görüşleri ve e-faturaya bakış açıları oldukça önemlidir. Yapılan bu çalışma ile SMMM'lerin e-fatura sistemine geçilmesi ile birlikte karşılaşmış oldukları sorunları belirleyerek bu sistemin daha verimli hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla olasılığa dayalı olmayan kolayda örneklem yöntemi kullanılarak Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına kayıtlı 280 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre mali müşavirler; vergi mükelleflerine e-fatura ile ilgili gerekli eğitimlerin verilmediğinden kendi iş yüklerinin arttığını, e-fatura ile birlikte mükelleflerin kırtasiye giderlerinin azaldığını fakat kendilerinin kırtasiye giderlerinin arttığını beyan etmişlerdir. Şehirlerarası yapılan ticarette düzenlenen faturalar alıcıya kargo yolu ile gönderilirken e-fatura sistemi ile birlikte maliyet ve zaman açısından tasarruf sağlanabileceği konusunda mali müşavirler fikir birliğine varmıştır. Ayrıca mali müşavirler e-fatura ile birlikte vergi kayıp ve kaçaklarının önleneceğini ve naylon fatura kullanım riskinin büyük ölçüde azalacağını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Technological advancements, increasing competition between corporations, technological change and transformation caused by globalization have not only affected production processes but also changed their invoicing processes. Invoicing processes have gone through change and transformation in order to save costs and time. Paper invoices have been replaced by electronic invoices. E-invoice might be defined as transfer of invoicing process between purchaser and seller from paper to electronic setting as a result of selling a product or providing a service. Thus, invoices are sent to purchasers, kept and declared by purchasers on electronic setting. Public accountants are undoubtedly one of the most significant groups of e-applications users. Therefore, views of public accountants on e-invoice are quite significant. The goal of this study is to identify the problems encountered by public accountants and financial advisor with the transition to e-invoice system and put forward suggestions for solution for a more efficient system. For this purpose, a survey was conducted with 280 Public Accountants Financial Advisors registered at Sakarya Chamber of Public Accountants Financial Advisors. According to the study results, financial advisors have reported that they are faced with a heavier work load as tax payers have not required necessary e-invoice training, adding that their stationery costs have increased while that of tax payers has decreased with e-invoice practice. Invoices issued for inter-city trade are sent to the purchasers via mail and financial advisors agree that e-invoice might save costs and time.Financial advisors have also suggested that e-invoice might help prevention of tax loss and evasion and significantly reduce the risk of fake invoices.