Sezaryen ile doğum yapan primipar lohusalarda emzirme yastığının emzirme öz yeterlilik ve doğum sonu konfora etkisi
The effect of breastfeeding pillow on breastfeeding self-efficacy and postpartum comfort i̇n pri̇mi̇parous postpartum postpartum birth by cesarean section
- Tez No: 813623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma, sezaryen ile doğum yapan primipar lohusalarda emzirme yastığının emzirme öz-yeterlilik ve doğum sonu konfora etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak 29.11.2022-30.05.2023 tarihleri arasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kadın doğum servisine kabul edilen primipar lohusalar ile yapılmıştır. Araştırmaya dahil edilecek lohusalar randomize olarak 2 gruba atanmıştır. Deney grubu, emzirme yastığı kullandırılan (n=40) ve kontrol grubu ise normal emzirme süreci gerçekleştirilen (n=40) lohusalardan oluşmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Sonu Konfor Ölçeği”ve“Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde sayı, yüzde, kikare, ortalama, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: EÖYÖ'nin ön-test karşılaştırması incelendiğinde grupların ölçek puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effect of breastfeeding pillow on breastfeeding self-efficacy and postpartum comfort in primiparous puerperant women who gave birth by cesarean section. Materials and Methods: The research was carried out as a randomized controlled experimental study with primiparous puerperal women admitted to the obstetrics service of Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital between 29.11.2022 and 30.05.2023. The puerperant women to be included in the study were randomly assigned to 2 groups. Experimental group consisted of puerperant women who used a nursing pillow (n=40) and control group consisted of puerperal women who were given a normal breastfeeding process (n=40). Data were collected using“Personal Information Form”,“Postpartum Comfort Scale”and“Breastfeeding Self-Efficacy Scale”. Number, percentage, chi-square, mean, dependent and independent groups t-test and correlation analysis were used in the statistical analysis of the data. Results: When the pre-test comparison of EÖYÖ was examined, the difference between the scale mean scores of the groups was found to be statistically insignificant (p>0.05).