Kadınların doğum deneyimi ve doğum sonrası memnuniyetlerinin değerlendirilmesi
Assessment of women's birth experience and postpartum satisfaction
  1. Tez No: 471524
  2. Yazar: BUŞRA UYSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DENİZ SAYINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, doğum yapmış kadınların doğum deneyimlerini ve doğumdan memnuniyet düzeylerini belirlemektir. Yöntem: Araştırma örneklemini Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi'nde doğum yapmış 386 kadın oluşturdu. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle doğum sonrası retrospektif olarak toplandı. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu ve Doğum Memnuniyet Ölçeği(DMÖ) kullanıldı. Bu çalışmada kadınlara doğum deneyimleri, doğumun birinci, ikinci ve üçüncü evrelerinde yapılan uygulamalarla ilgili sorular sorularak memnuniyetleri araştırıldı, sosyo demografik ve obstetrik bilgilerine göre memnuniyet düzeyleri hakkında karşılaştırma yapıldı ve yaş, gelir durumu, doğum öncesi kontrollerin yapıldığı yer, doğum şekli, doğum şeklini seçebilme ve epizyotomi uygulaması durumlarına göre memnuniyetin değiştiği saptandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21.0 kullanıldı. Nicel değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile araştırıldı. Elde edilen veriler normal dağılıma uymadığı için, iki grup karşılaştırılması sırasında, veriler normal dağılıma uymadığı için Mann Whitney U Testi ikiden fazla grup karşılaştırılması Kruskal Wallis Testi kullanıldı. Nitel değişkenler ise frekans ve yüzde olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the birth experiences and birth satisfaction levels of the women who were born. Material and Method: The participants were 386 women who had experienced delivery in Tavşanlı Mustafa Kalemli State Hospital. Data were collected by face to face interview after birth retrospectivetly by using Personal Information Form and The Bırth Satısfactıon Scale: Turkısh Adaptatıon, Valıdatıon And Relıabılıty Study. In this study, women were asked about their experiences about birth experiences, first, second and third stages of birth and their satisfaction was searched and satisfaction levels were compared according to socio demographic and obstetric information and the age, income status, place of birth, and satisfaction was changed according to episiotomy application cases. SPSS (version 21.0) was used in the evaluation of the data. Normal distribution of quantitative variables was investigated by Shapiro Wilk test. Mann Whitney U Test was used for the comparison of the two groups, since the data did not fit the normal distribution. The Kruskal Wallis Test was used because the distribution of the data was not normal during the multiple group comparison. Qualitative variables were shown as frequency and percentage.