Hipnoemzirme ve progresif kas gevşeme egzersizinin sezaryen ile doğum yapan primiparlarda emzirme motivasyonu ve emzirme öz-yeterliliğine etkisi
The effect of hypno-breastfeeding and progressive muscle relaxation exercise on breastfeeding motivation and breastfeeding self-efficacy in primiparous women who gave birth by cesarean section
- Tez No: 939451
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMGE ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı hipnoemzirmenin ve progresif kas gevşeme egzersizinin sezaryen ile doğum yapan primiparlarda emzirme motivasyonu ve emzirme öz-yeterliliğine etkisinin belirlenmesidir. Randomize kontrollü deneysel bir tipte olan bu araştırma SANKO Üniversitesi Hastanesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Kliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 120 primipar gebe oluşturmuştur (Hipnoemzirme grubu:40, Progresif kas gevşeme egzersizi grubu:40 ve kontrol grubu:40). Veriler 29 Temmuz 2024 – 14 Şubat 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Prenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (PEÖYÖ)”,“Primipar Emzirme Motivasyon Ölçeği (PEMÖ)”ve“Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu (EÖYÖ)”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanılmıştır. Nicel veriler ortalama±standart sapma, en düşük-en yüksek değerler; nitel veriler sayı ve yüzde ile tanımlanmıştır. Nicel verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir ve nicel verilerin karşılaştırmasında iki grup için bağımsız gruplar t-testi, ikiden fazla grubun karşılaştırmasında verilerin uygunluğuna göre tek yönlü ANOVA veya Welch düzeltmeli ANOVA kullanılmıştır. Deney grubuna gebeliğin 32. haftasından itibaren doğum sonrası bir aylık süreye kadar hipnoemzirme ve progresif kas gevşeme egzersizleri uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan hastalara klinik rutini uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of hypno-breastfeeding and progressive muscle relaxation exercise on breastfeeding motivation and breastfeeding self-efficacy in primiparous women who gave birth by cesarean section. This randomized controlled experimental study was conducted at SANKO University Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic. The sample of the study consisted of 120 primiparous pregnant women (Hypno-breastfeeding group: 40, Progressive muscle relaxation exercise group: 40 and control group: 40). Data were collected between July 29, 2024 and February 14, 2025.“Personal Information Form”, 'Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale (PPSES)', 'Primiparous Breastfeeding Motivation Scale (PEMS)' and 'Breastfeeding Self-Efficacy Scale Short Form (LES)' were used as data collection tools. IBM SPSS Statistics 23 package program was used to analyze the data obtained from the study. Quantitative data were defined as mean±standard deviation, lowest-highest values; qualitative data were defined as number and percentage. The conformity of the quantitative data to normal distribution was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test, and independent samples t-test was used for the comparison of quantitative data for two groups, and one-way ANOVA or ANOVA with Welch correction was used for the comparison of more than two groups according to the suitability of the data. Hypno-breastfeeding and progressive muscle relaxation exercises were applied to the experimental group from the 32nd week of pregnancy until one month after delivery. Patients in the control group underwent the clinical routine.