Geliştirilen emzirme beşiğinin emzirmeye öz yeterliliğine etkisi
The effect of the developed breastfeeding cradle on breastfeeding self-efficacy
  1. Tez No: 775378
  2. Yazar: MEHTAP NAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EJDER APAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, emzirme beşiğinin geliştirilmesi ve primipar sezeryanlı lohusalarda postpartum erken dönmede emzirme öz-yeterliliğine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, deneysel bir çalışmadır. Bu araştırma için emzirmeye yönelik bir araç geliştirilmiş ve araç ile veri toplanarak test edilmiştir. Araştırmanın verileri; 27.06.2022-27.10.2022tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sezaryen kliniğinde toplandı. Araştırma, 67 deney, 74 kontrol olmak üzere toplam 141 lohusayla tamamlandı. Araştırma verilerinin toplanmasında "Kişisel Bilgi Formu'' ve Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamındaki gebelerin sosyo-demografik ve obstetrik değişkenler bakımından homojenlik gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to develop the breastfeeding cradle and to determine its effect on breastfeeding self-efficacy in early postpartum delivery in puerperant women with primiparous cesarean section. Materials and Method: The research is a experimental study. For this research, a breastfeeding tool was developed and tested by collecting data with the tool. The data of the research; Between 27.06.2022 and 27.10.2022, Erzurum Regional Training and Research Hospital met in the cesarean section outpatient clinic. The study was completed with a total of 141 puerperal women, 67 of whom were experimental and 74 were control.“Personal Information Form”and Breastfeeding Self-Efficacy Scale were used to collect research data. Results: It was determined that the pregnant women included in the study showed homogeneity in terms of sociodemographic and obstetric variables.