Neuropsychological functioning in children with mental retardation
Zihinsel engelli çocuklarda nöropsikolojik işlevler
  1. Tez No: 81366
  2. Yazar: GÖKÇE ERGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER SLADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
NEUROPSYCHOLOGICAL FUNCTIONING IN CHILDREN WITH MENTAL RETARDATION ABSTRACT Thirty patients with moderate to mild mental retardation aged between 6 and 14 were compared to 30 age and sex matched children with normal intellectual functioning on a neuropsychological test battery, including the domains of intelligence, memory, attention, learning, language and visual-motor. The aim of the study was to investigate the differential effects of mental retardation on neuropsychological functioning in terms of different age groups. There was no significant interaction between the impact of intelligence on performances on verbal and visual modalities with respect to age. The younger mentally retarded (MR) children performed inferior compared to the older MR children only on the visual modality combined ( p05).
Özet (Çeviri)
ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLARDA NÖROPSİKOLOJİK İŞLEVLER ÖZET Altı ondört (6-14) yaşlan arasında orta ile hafif derece arasında değişen mental rötardasyonu olan 30 çocuk ile, zihinsel işlevleri normal olan, yaş ve cinsiyet düzeyinde eşleştirilen 30 çocuk, zeka, bellek, dikkat, öğrenme, dil, ve görsel-motor alanlarını kapsayan nöropsikolojik değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Amaç, mental rötardasyonun nöropsikolojik işlevlere olan etkisini araştırmak idi. Zekanın yaşa göre sözel ve görsel alanlarda anlamlı bir etkileşimi olmadığı bulundu. Yaşı küçük olan (6- 9) mental rötarde (MR) grubu, yaşı büyük olan (10-14) MR grubuna göre sadece görsel (p05) ile hiç bağlantılı olmadığı bulunmuştur.