Investigation of the neuroprotective effect of nedocromil and pemirolast potassium in 6-OHDA-induced parkinson's disease in rats
Sıçanlarda 6-OHDA ile indüklenen parkinson hastalığında nedokromil ve pemirolast potasyumun nöroprotektif etkisinin araştırılması
- Tez No: 813672
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HACIMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Parkinson hastalığı, esas olarak dopaminerjik nigrostriatal sistemle ilgili sorunlarla bağlantılı, ekstrapiramidal motor işlev bozukluğundaki artışla karakterize ilerleyici bir nörolojik hastalıktır. Kapsamlı araştırmalara rağmen, PH'nin kesin nedeni bilinmemektedir. Mevcut tedaviler motor semptomları etkili bir şekilde yönetirken, hastalığın ilerlemesini etkilemezler. Epidemiyolojik ve genetik çalışmalardan ortaya çıkan kanıtlar, nöroinflamasyonun PH gelişiminde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Postmortem incelemeler, hem doğuştan gelen hem de adaptif bağışıklığın Parkinson hastalığından etkilenen beyin bölgelerinde yer aldığı fikrini de desteklemektedir. Son araştırmalar, nörodejeneratif hastalıklarda merkezi sinir sistemi problemlerinde önemli enflamatuar mediatör kaynakları ve potansiyel kilit oyuncular olarak glial hücrelerin, özellikle mikroglia'nın önemini vurgulamıştır. İmmünolojik kökenli nöronal olmayan hücreler arasında mast hücreleri, kemik iliğindeki miyeloid hematopoietik kök hücrelerden türetilir. Dokulara ulaştıktan sonra, son farklılaşma ve olgunlaşmaya uğrarlar. İlginç bir şekilde, mast hücreleri, nöroenflamasyon ve nörodejenerasyonun olası düzenleyicileri olarak giderek daha fazla dikkat çekmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada, bir sıçan PH modeli üzerindeki etkilerini araştırmak için iki yeni mast hücre stabilizatörü Nedokromil sodyum (ND) ve Pemirolast potasyum (PEM) kullandık. . Materyal ve Metot: Bu çalışmada 56 adet dişi Wistar albino sıçan kullanıldı. Deney tasarımı yedi gruptan oluşuyordu Kontrol grubu, 6-OHDA + 10 mg/kg L-DOPA, 6-OHDA + 1 mg/kg i.p. ND1, 6-OHDA + 2 mg/kg i.p. ND2, 6-OHDA + 1 mg/kg i.p. PEM1 ve 6-OHDA + 2 mg/kg i.p. PEM2. Her grup sekiz sıçandan oluştu ve hayvanlar buna göre dağıtıldı. Yedinci gün, PH modeli 6-OHDA kullanılarak indüklendi. Koruyucu etkilerini değerlendirmek için ND ve PEM altı gün boyunca iki farklı dozda (1 ve 2 mg/kg) uygulandı. PD modelinin kurulmasının ardından davranış deneyleri yapıldı. Bulgular: Çalışma, sağlıklı kontrol grubu dışındaki tüm gruplarda PD modelini başarıyla oluşturuldu. Daha sonra tedavi gruplarını 6-OHDA grubuyla karşılaştırdık. Her iki ajan da davranış deneylerinde ve biyokimyasal testlerde, özellikle karşılaştırılabilir GSH ve IL-10 seviyeleri açısından olumlu sonuçlar gösterdi. Ayrıca histopatolojik çalışmalar, bu ajanların dejeneratif nöron sayısını etkili bir şekilde azalttığını ve nöroinflamasyonun şiddetini azalttığını ortaya koydu. Sonuç: Bulgularımız, PH ile ilişkili nöroinflamatuvar süreçte mast hücrelerinin merkezi rolünü destekleyen net kanıtlar sunmaktadır. Mevcut çalışmalar da bunların önemini vurguladı ve sonuçlarımız bu görüşü daha da güçlendiriyor. Mast hücrelerinin kesin mekanizmasını ve glial eksendeki özel rollerini kapsamlı bir şekilde anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a progressive neurological disorder characterized by an increase in extrapyramidal motor dysfunction, mainly linked to issues with the dopaminergic nigrostriatal system. Despite extensive research, the exact cause of PD remains unknown. While current treatments effectively manage motor symptoms, they do not impact the disease's progression. Emerging evidence from epidemiological and genetic studies suggests that neuroinflammation may play a role in the development of PD. Postmortem investigations also support the idea that both innate and adaptive immunity are involved in the brain regions affected by PD. Recent research has highlighted the significance of glial cells, particularly microglia, as crucial sources of inflammatory mediators and potential key players in central nervous system problems in neurodegenerative diseases. Among nonneuronal cells with immunological origins, mast cells are derived from myeloid hematopoietic stem cells in the bone marrow. Upon reaching the tissues, they undergo final differentiation and maturation. Interestingly, mast cells have garnered increasing attention as possible regulators of neuroinflammation and neurodegeneration. Hence, in this study, we utilized two new mast cell stabilizers to investigate their impact on a rat model of PD. . Materials and Methods: In this study, we used 56 female Wistar albino rats as subjects. The experimental design included seven groups Control group, 6-OHDA + 10 mg/kg L-DOPA, 6-OHDA + 1 mg/kg i.p. ND1, 6-OHDA + 2 mg/kg i.p. ND2, 6-OHDA + 1 mg/kg i.p. PEM1, and 6-OHDA + 2 mg/kg i.p. PEM2. Each group consisted of eight rats, and the animals were distributed accordingly. On the seventh day, the PD model was induced using 6-OHDA. ND and PEM were administered at two different dosages (1 and 2 mg/kg) for six days to assess their protective effects. Behavior experiments were conducted following the establishment of the PD model. Results: The study successfully established the PD model in all groups except for the healthy control group. We then compared the treatment groups with the 6-OHDA group. Both agents showed positive outcomes in behavior experiments and biochemical tests, particularly in terms of comparable levels of GSH and IL-10. Furthermore, histopathological studies revealed that these agents effectively reduced the number of degenerative neurons and mitigated the severity of neuroinflammation. Conclusion: Our findings provide clear evidence supporting the pivotal role of mast cells in the neuroinflammatory process associated with PD. Existing studies have also highlighted their significance, and our results further reinforce this notion. To gain a comprehensive understanding of the precise mechanism of mast cells and their specific role in the glial axis, further research is warranted.