Çeşme ilçesinin inanç turizmi potansiyelinin incelenmesi
Evaluation of Çeşme district's faith tourism potential
  1. Tez No: 813679
  2. Yazar: DUYGU MERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. SERAP ÖZDÖL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm Rehberliği ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın konusunu Çeşme İlçesi sınırlarında bulunan, bölgedeki inanç turizmine katkı sağlayabilecek potansiyele sahip tüm öğelerin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu kapsamda Çeşme'de hem inancın serüveni hem de günümüze ulaşmış ya da ulaşamamış somut ve somut olmayan değerler ortaya konacaktır. Elimizdeki bilimsel veriler ışığında Çeşme tarihi boyunca inanılan dinler ve bunların bölgeye yansımaları ortaya konacaktır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden fenomolojik (olgu bilim) deseniyle meydana getirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak çalışmacılar tarafından hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış 7 sorudan oluşan görüşme formu kullanılmış ve çalışma 8 kişiyle yapılmıştır. Araştırmada kullanılmakta olan görüşme formunda yarı yapılandırılan ve daha önce hazırlanan sorular/konular bulunmaktadır. Araştırmada ulaşılan bulgular ışığında hem yerel halk hem de yabancı turistler Çeşme'de bulunan kültürel değerlerin bilincindedir. Çeşme'de yaşayan halk, inanç turizminin sosyal, finansal ve kültürel pek çok kazanım sağladığını ifade etmiştir. Fakat bölgenin büyük oranda inanç turizmi potansiyelinin bulunmasına karşın, bu inanç turizmi potansiyelinin verimli bir şekilde kullanılamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the examination of all elements that have the potential to contribute to faith tourism in the district of Çeşme. In this context, both the adventure of belief in Çeşme and the tangible and intangible values that have survived or not will be revealed. In the light of the scientific data we have, the religions believed throughout the history of Çeşme and their reflections on the region will be revealed. The research was created with a phenomenological (phenomenological) pattern, one of the qualitative research methods. In the study, a semi-structured interview form consisting of 7 questions prepared by the researchers was used as a data collection tool and it was conducted with 8 people. In the interview form used in the research, there are semi-structured and previously prepared questions/topics. According to the findings obtained from the research, both local people and foreign tourists are aware of the cultural values of Çeşme. The people of Çeşme stated that faith tourism provides economic, social and cultural gains. However, although the region has a great potential for faith tourism, it has been determined that this potential cannot be used efficiently.