Bayındır'da Türk dönemi yapıları
The architectural constructions in Bayındır belonging to Turkish era
- Tez No: 162447
- Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Bu çalışma, İzmir'in Bayındır ilçesinin merkezinde yer alan Türk-İslam döneminde (XIV. yüzyıl-XX. yüzyıl arasında) inşa edilen dini, sosyal, ticaret ve eğitim niteliğindeki mimari eserleri konu alan monografik bir eserdir. İnceleme kapsamında olan yapılar on cami ve mescit olmak üzere, iki türbe, iki hamam, bir medrese, bir sıbyan mektebi, bir şehir içi hanı, bir meşruta, bir çamaşırhane ve şehrin değişik bölümlerine dağılmış ondört çeşme ile iki farklı su yoluna ait su kemerlerinden oluşmaktadır. Bölge XIV. yüzyıl başlarından itibaren Türk egemenliğine girmiş olmasına karşın, asıl mimari gelişimi 1390 yılında bölgeyi ele geçiren Osmanlı Devleti döneminde olmuştur. Bu döneme ait en önemli mimari faaliyet 1496 tarihli Hacı Sinan Külliyesi 'dir. İncelenen mimari eserler kendi döneminin mimari özelliklerini yansıtmasının yanında, malzeme-teknik kullanımında yerel tercihlerin ön planda olduğu bir anlayışı sergilemektedir. Yapılarda belirleyici olan ana malzeme kabayonu ve moloz taşı ile erken tarihli yapılarda (XV. yüzyıl-XVII. yüzyıl arasında) farklı tekniklerde kullanılan tuğla almaşıklığıdır. Örtü sisteminde erken dönemlerde tuğla, geç dönemlerde ise ahşap belirleyici malzeme olmuştur.
Özet (Çeviri)
This work is monographic work which includes the religious, social, commercial and educational architectural constructions built during Turkish-Islamic era in Bayındır, in İzmir (the period between XIV. century and XX. century.). The constructions in the scope of this study are ten mosques and masjids, and also two turbes, two Turkish baths, are medresseh, one (primary school) sıbyan mektebi, one caravansary in the city centre, one“meşruta”, one laundry room, fourteen fountains spread over different parts of the city and aqueducks belonging two different waterlines. Although the region was taken under Turkish sovereignity till the beginning of XIV. century, the actual architectural development occured during Ottoman era who captured the area in 1390. The most important architectural construction is“the complex of Hacı Sinan”which is built in 1496. In addition to the fact that the examined architectural constuctions reflect the architectural characteristics of their period, they also manifest an aspect in which local preferences in material-technical use are more evident. The characteristic material in the constructions is a mixture of rough masonry, unhewn stone and brick which is used in early-built constructions (built between the period XV. century and XVII. century) with different techniques. In covering system, the characteristic material is brick in earlier periods and wooden materials in later ones.