Literature in anomie: Postcommunist, postmodern, postapocalyptic
Anomide edebiyat: Postkomünist, postmodern, postapokaliptik
- Tez No: 813680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAOMİ MANDEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Rhode Island
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu tez, edebiyat ve anomi (“kanunsuzluk”) arasındaki ilişkiyi Blake Butler'ın düzyazı-şiirsel Ever (ABD, 2009), Tom McCarthy'nin Remainder (İngiltere, 2005), Georgi Gospodinov'un Natural Novel (Bulgaristan, 1999), Samuel Beckett'in The Unnamable (Fransa, 1953) ve Knut Hamsun'un Hunger (Norveç, 1890) adlı eserleri üzerinden incelemektedir. Genel olarak edebiyatın kaosu düzenden ayırdığını ve değişimi ortaya çıkarmak için tehlikenin üretici kapasitesinden yararlandığını savunan proje, beş metnin her birinde anominin işleyişini analiz etmektedir. Sosyal bilimlerde 20. yüzyılın başında ortaya çıkan anomi, çöküşü, belirsizliği ve kaosu tanımlamakta; bu nedenle çağdaş edebiyatta ve eleştirel teoride öne çıkan üç önemli bağlamın bir yönünü oluşturmaktadır: postkomünist, postmodern ve postapokaliptik. Bu tez, terimin yalnızca olumsuz çağrışımlarına dayanan mevcut tanım ve kullanımlarına karşı çıkarken, anominin yıkıcı ve üretici kapasitelerinin eşzamanlılığını ön plana çıkarmaktadır. Her bölümde, anominin farklı metinsel biçimleri, güncel sosyopolitik paradigmalar, bilimsel teoriler ve poğtmodernizm terimi ile postapokaliptik vizyonların kültürel önemine ilişkin önde gelen edebi tartışmalarla ilişkili olarak incelenmektedir. Literatürü disiplinler arası bir teorik çerçeveye taşıyan proje, anominin benlik hakkında yeni düşünme biçimleri üretme potansiyelini ele tartışmaktadır. Anominin hukuktan özerklik için verdiği mücadelenin ve kaçınılmaz başarısızlıkların etik yüzleşmeler ve dönüşüm fırsatları yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the relationship between literature and anomie (“lawlessness”) trough Blake Butler's prose-poetic Ever (United States, 2009), Tom McCarthy's Remainder (Britain, 2005), Georgi Gospodinov's Natural Novel (Bulgaria, 1999), Samuel Beckett's The Unnamable (France, 1953), and Knut Hamsun's Hunger (Norway, 1890). Contending broadly that literature wrests chaos from order and harnesses the generative capacity of danger to elicit change, the project analyzes the operation of anomie in each of the five texts. Introduced at the turn of the 20th century in social sciences, anomie describes collapse, uncertainty, and chaos; it constitutes, thus, an aspect of three notable contexts, prominent in contemporary literature and critical theory: the postcommunist, the postmodern, and the postapocalyptic. While disputing current definitions and uses of the term that rely exclusively on its negative connotations, this dissertation foregrounds the simultaneity of anomie's destructive and generative capacities. Each chapter explores distinct textual forms of anomie in relation to current sociopolitical paradigms, scientific theories, and prominent literary debates regarding the term postmodernism and the cultural significance of postapocalyptic visions. Bringing literature to bear on an interdisciplinary theoretical framework, the project argues for anomie's potential to produce new ways of thinking about the self. It demonstrates that anomie's struggles for autonomy from law and inevitable failures generate ethical confrontations and occasions for transformation.