Afganistan'da İslami sigortacılığın uygulanabilirliği: Nitel bir araştırma
Applicability of takaful in Afganistan: A qualitative research
  1. Tez No: 813713
  2. Yazar: ABDUL ZAHIR AHMADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, İşletme, Economics, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Afganistan'da İslami finans ve sigortacılık faaliyetleri yeni adım atan faaliyetler olarak tanımlanmaktadır. Bu ülkede İslami sigortacılık ile ilgili henüz herhangi bir uygulama bulunmamaktadır. Genel olarak Afganistan'da İslami finans üzerine yoğunlaşmış kapsamlı akademik çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bunun yanı sıra, bu ülkede İslami sigortacılık ve İslami finans önemli bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Bu araştırmada iki temel amacı bulunmaktadır. Birincisi, Afganistan'da İslami finans konusu incelenerek elde edilen veriler analiz edilerek uygulama ile ilgili öneriler geliştirilmiştir. Böylelikle, ülkede İslami finansın uygulanabilirliği, gelişimi, engellenen faaliyetler, halkın İslami finans uygulamalarına tepkisi ve İslami finansın uygulanamamasına ilişkin sebepler gibi birçok konu aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmada katılımcılar ile yapılan mülakatlardan elde edilen veriler analiz edilerek Afganistan'da İslami finansın uygulamasına ilişkin öneriler geliştirilmiştir. İkinci ise, Afganistan'da İslami sigortacılığın uygulanabilirliğinin irdelenmesi ve uygulanması için uygun bir çerçevenin oluşturulmasına yönelik öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, yarı yapılandırılmış mülakat soruları kullanılarak elde edilen verilerden durum tespiti yapılmıştır. Araştırma yöntemi olarak nitel yöntem tercih edilmiştir. Doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış anket soruları veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bu bağlamda Afganistan'da İslami sigortacılığın uygulanabilirliğine ilişkin ilgili kurumlardan yetkili isimler ve birimler ile görüşülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve sigorta şirketleri olmak üzere üç gruptan toplam 7 katılımcı oluşturmuştur. Doküman incelemesiyle incelenen diğer ülke tecrübeleri ve elde edilen mülakat verilene göre Afganistan'da İslami sigortacılığın uygulanabilmesi ve geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Islamic finance and insurance activities in Afghanistan are defined as nascent activities. There is no practice of Islamic insurance in this country yet. In general, there are almost no comprehensive academic studies focused on Islamic finance in Afghanistan. In addition, Islamic insurance and Islamic finance are seen as an important need in this country. This research has two main objectives. First, the issue of Islamic finance in Afghanistan is examined and the data obtained are analyzed and recommendations are developed for implementation. Thus, many issues such as the applicability of Islamic finance in the country, its development, blocked activities, the public's reaction to Islamic finance practices and the reasons for the failure to implement Islamic finance have been tried to be clarified. In the study, the data obtained from the interviews with the participants were analyzed and proposals were developed for the implementation of Islamic finance in Afghanistan. Secondly, it is aimed to examine the applicability of Islamic insurance in Afghanistan and to develop proposals for the creation of a suitable framework for its implementation. In the research, the situation was determined from the data obtained by using semi-structured interview questions. Qualitative method was preferred as the research method. Document analysis and semi-structured interviews were used as data collection tools. In this context, authorized persons and units from relevant institutions were interviewed regarding the applicability of Islamic insurance in Afghanistan. A total of 7 participants from three groups, namely the Ministry of Finance, the Central Bank and insurance companies, constituted the participants of the research. Based on the experiences of other countries analyzed through document analysis and the data obtained through interviews, proposals were offered for the implementation and development of Islamic insurance in Afghanistan.