Rasim Özdenören'in eserlerinde adalet ve hürriyet teması
The theme of justice and freedom in Rasim Özdenören's works
- Tez No: 813718
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Postmodernizm dönemi roman ve öykücüleri, varoluş sancısı yaşayan kahramanlarını ve parçalanmış benliklerini kültür şoku çerçevesinde ele almışlardır. Bunun yanında Türk edebiyatına, manevi duyarlılık taşıyan, geleneği unutmayan ve ona yeni değerler katan yazarlar da bulunmaktadır. Rasim Özdenören bu yazarlar içerisinde önemli bir yere sahiptir. Türk Edebiyatının Dostoyevski'si olarak anılan yazarın, ayrıntılı eserleri sayısız çalışmaya konu olmuştur. Yazarın İslam Ahlakı çerçevesinde kurduğu fikir dünyası geniş perspektifi ile zengin metinler oluşturmasını sağlamıştır. Ahlakın ve erdemlerin, hem denemelerinde hem de kurgusal eserlerde yeri oldukça önemlidir. Müslüman kimliğinin öneminden bahseden yazar, bu noktada evrensel değerlere yer verir. Hak, kanun, adalet, eşitlik gibi kavramlar gerek düşünce yazılarında gerekse kurgusal eserlerinde yer bulur. Ahlak ve özellikle İslam Ahlakı bu açıdan önemlidir. Bunlar içerisinde de adalet ve hürriyet en kadim erdemlerden biri olarak tüm kutsal dinlerin özellikle üzerinde durduğu hatta üzerine doğduğu kavramlardır diyebiliriz. Bu iki kavram elbette Rasim Özdenören'in insanı ve insan davranışlarını anlamlandırmasında yararlandığı önemli değerlerdir. Çalışmamızda Özdenören'in eserlerini adalet ve hürriyet temaları açısından inceleyerek elde edilen bulguları tablolaştırdık.
Özet (Çeviri)
The writers, live in Postmodernism Era, evelvated the fictitious characters by thinking their feelings about existeintial dreads and culture shocks. Beside this, there are some other writers who give importance toliterature. One of these writers is Rasim Özdenören is a very important writer. Rasim Özdenören, called as Dostoyevski of Turkish literature, has mony works analyzed. He was able to compose many valuable works with the ideas of İslamic Ethics and his broad perspective. Morality and ethics are very important in his essasy and his fictitous characters. He talks about his Muslim identity and he gives importance universal values. The rights, laws justice and equality take place in his works. Ethics and especially İslamic Ethics are very important at that point. Because these values as old as humanity. Especially justice and independence are the most important values because every holy religion are based on them. Surely, the two important values are used by Rasim Özdenören for sens making humans and humanis behaviours. İn our work, we analyzed writers Works, by taking care of the lawyer identity, how he reflects the justice and independence values to his fictitous characters and his essay's fictional backgrounds.