Rasim Özdenören'in eserlerinde kurtuluş, hakikat ve İslam devleti kavramlarının analizi
Analysis of the concepts of salvation, truth and Islamic state in Rasim Özdenören's works
  1. Tez No: 943782
  2. Yazar: OĞUZHAN GERZELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK HALİFEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ele alınan bu tez çalışması, Rasim Özdenören'in eserlerinde sıkça ele aldığı İslam devleti, hakikat ve kurtuluş kavramları üzerine odaklanmaktadır. Özdenören, 20. yüzyılın ikinci yarısında Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan bir yazar, düşünür ve gazetecidir. Eserlerinde sıklıkla İslami temaları, sosyal ve siyasi eleştirileri işleyerek döneminin ve toplumunun çeşitli yönlerini yansıtmıştır. Bu çalışmada Özdenören'in hikâye ve deneme türündeki eserleri temel alınarak, onun İslam devleti anlayışı, hakikat arayışı ve kurtuluş vizyonu derinlemesine incelenmektedir. Çalışmanın amacı, Özdenören'in yazınsal ve fikri mirasını detaylı bir şekilde ele alarak onun eserlerindeki İslam devleti, hakikat ve kurtuluş kavramlarına dair perspektiflerini ortaya koymaktır. Özdenören'in eserleri, genellikle bu temel kavramlar etrafında şekillenmiş ve bu kavramlar, yazarın düşünce dünyasının temel taşlarını oluşturmuştur. Bu bağlamda, tez çalışması Özdenören'in bu üç ana teması üzerinden eserlerini nasıl şekillendirdiğini, bu temaların eserlerinde nasıl işlendiğini ve bu temaların günümüzdeki relevansını tartışmayı hedeflemektedir. Özdenören'in eserlerinin Türk edebiyatında ve düşünce dünyasında önemli bir yere sahip olduğu açıktır. Ancak literatürde onun eserleri üzerine yapılan detaylı çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu tez çalışması, alan yazındaki söz konusu boşluğu doldurmayı amaçlayarak Özdenören'in eserlerini İslam devleti, hakikat ve kurtuluş kavramları üzerinden detaylı bir şekilde analiz ederek onun düşünce dünyasına yeni bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir. Ayrıca Özdenören'in eserlerinin anlaşılmasına ve değerlendirilmesine katkıda bulunarak hem edebiyatçılara hem de sosyal bilimler alanındaki araştırmacılara önemli bir kaynak sunmayı amaçlamaktadır. Ele alınan tez çalışması aynı zamanda Özdenören'in edebi ve fikri önemini vurgulayarak gelecekteki çalışmalara ilham vermeyi ve temel oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the concepts of Islamic state, truth and salvation, which Rasim Özdenören frequently discusses in his works. Özdenören is a writer, thinker and journalist who has an important place in Turkish literature in the second half of the 20th century. He reflected various aspects of his period and society by frequently dealing with Islamic themes, social and political criticism in his works. In this study, Özdenören's understanding of the Islamic state, his search for truth and his vision of salvation are examined in depth, based on his works in the genre of stories and essays. The aim of the study is to discuss Özdenören's literary and intellectual heritage in detail and to reveal his perspectives on the concepts of Islamic state, truth and salvation in his works. Özdenören's works were generally shaped around these basic concepts, and these concepts formed the cornerstones of the author's world of thought. In this context, the thesis aims to discuss how Özdenören shapes his works through these three main themes, how these themes are processed in his works, and the prevalence of these themes today. It is clear that Özdenören's works have an important place in Turkish literature and thought. However, it seems that detailed studies on his works are limited in the literature. This thesis aims to fill this gap in the literature and offer a new perspective on Özdenören's world of thought by analyzing his works in detail through the concepts of Islamic state, truth and salvation. It also aims to provide an important resource to both literary scholars and researchers in the field of social sciences by contributing to the understanding and evaluation of Özdenören's works. This study also aims to provide inspiration and a basis for future studies by emphasizing Özdenören's literary and intellectual importance.