Dijital hiper gerçeklik bağlamında artırılmış gerçekliğin grafik tasarım alanında kullanımı
Use of augmented reality in the context of digital hyper reality in graphic design
- Tez No: 813728
- Danışmanlar: DOÇ. CEM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
20. ve 21.yy.'da yaşanan teknolojik gelişmeler tanımladığımız gerçeklik olgusunu sarsmakla kalmamış gerçeklik kavramını, algısını ve görünümünü değiştirerek var olana yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu değişim ile geleneksel anlayışın gerçekçi suretleri dijital ortamın atmosferinde eritilmiş ve şeyler yeni kimlikleri ile bedenlenmiştir. Ötesi olanın bir temsili hiper gerçek bu evrede olgunlaşırken artırılmış gerçeklik teknolojisinin ortam üzerindeki hakimiyeti, algımızı ve gözlemlerimizi gerçek ve yapay arasında tanımlanamayan bir muğlaklığa ötelemiştir. Grafik tasarımın teknoloji ile yakın ilişkisi, bu ortamların inşasını ve organize edilmesini gerektirirken görsel dilin en ikna edici ve etkileyici biçimlerini kendi anlatım diline de empoze etmiştir. Böylesi bir ortamda gerçek ve sanalın sentezlenmesi olarak tanımlanabilen artırılmış gerçeklik ortamı, hiper gerçekçi görüntüleme yeteneği ile bir fikir veya düşünceyi en yalın, anlaşılır ve etkili biçimde aktarmayı amaçlayan grafik anlatım diline yeni olanaklar ve farklı bakış açıları getirmiştir. Bu araştırma ile günümüzde yeni gelişmekte ve tasarım çalışmalarında kısıtlı örnekleri görülmekte olan ilgili teknolojinin, grafik tasarım alanındaki hiper gerçekçi uygulamalarının incelemesi, ortamların birbirleri ile ilişkilerinin ve işlevlerinin tespiti, yeni anlatım biçiminin etkileri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments took place in the 20th and 21st centuries have not only shaken the reality that we have defined, but have also added a new dimension to the existing by changing the concept of reality, its perception and appearance. With this change, realistic copies of traditional understanding were melted in the atmosphere of the digital environment and things were embodied with their new identities. While hyper-real, a representation of the beyond, matures at this stage, the dominance of augmented reality technology over the environment has postponed our perception and observations to an indefinable ambiguity between real and artificial. While graphic design's close relationship with technology requires the construction and organization of these environments, it has also imposed the most convincing and impressive forms of visual language on its own expression language. The augmented reality environment, which can be defined as the synthesis of real and virtual in such an environment, has brought new possibilities and different perspectives to the graphic expression language, which aims to convey an idea or thought in the simplest, clearest and most effective way, with its hyper-realistic imaging capability. With this research, it has been tried to explain the analysis of hyper-realistic applications in the field of graphic design, the determination of the relations and functions of the environments with each other, the effects of the new expression style, of the related technology, which is newly developing and limited examples in design studies.