İlköğretim okullarında piyano ve diğer klavyeli çalgıların müzik öğretmenleri tarafından kullanımı ve eğitime katkıları
The use of the piano and the other musical instruments with keyboard by music teachers and its contribution on the education
  1. Tez No: 81373
  2. Yazar: MAKBULE SELİN MİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. RAİF GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET“İlköğretim Okullarında Piyano ve Diğer Klavyeli Çalgıların Müzik Öğretmenleri Tarafında Kullanımı ve Eğitime Katkıları”araştırma problemine ilişkin olarak geliştirilen ak problemler şunlardır: İlköğretim okullarında görev yapan müzik öğretmenlerinin, 1 - Piyano ve diğer klavyeli çalgıları tercih etme sebepleri nelerdir? 2- Piyano ve diğer klavyeli çalgıların müzik eğitimine katkısına yönelik görüşleri nelerdir? 3- Piyano ve diğer klavyeli çalgıları müzik eğitiminde ne derecede kullanmaktadırlar? 4- Klavyeli çalgılar dışındaki çalgı gruplarını tercihine yönelik görüşleri nelerdir? 5- Yüksek öğrenim kurumlarında aldıkları piyano ve piyano eşlik derslerinin süre ve içeriğine yönelik görüşleri nelerdir? Araştırmada veri toplama aracı olarak likert tipi beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Kişisel bilgi formu ve araştırmaya yönelik olarak hazırlanan 44 yargının oluşturduğu iki bölüm halindeki anket, Ege Bölgesinde random yöntemiyle belirlenen Aydın, Burdur, Denizli, Muğla ve Uşak İl ve ilçe merkezinde İlköğretim okullarında görev yapan branş müzik öğretmenlerine uygulanmıştır. Verileri toplama aracı olarak kullanılan anketteki yargıların frekans değerleri, yüzde değerleri, standart sapmaları alınmış ve“t”testi yapılarak elde edilen sayısal değerler bulgular bölümünde tablo şeklinde verilmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, müzik öğretmenleri görüşleri piyano ve diğer klavyeli çalgıların öğrencinin bilişsel, duyuşsal ve psiko motor gelişimine olumlu katkı sağladığı ve çağdaş müzik eğitiminde önemli bir yeri olduğu yönündedir. Aynı zamanda öğretmenlerin, klavyeli çalgıları ders içi ve dışı etkinliklerde büyük oranda tercih ettikleri saptanmıştır. Ancak müzik öğretmenlerinin eğitsel müzik eğitimi açısından yüksek öğrenim kurumlarında almış oldukları piyano ve piyano eşlik derslerinin süre ve içeriğini yeterli bulmadıkları gözlenmiştir. Dolayısıyla da piyano ve diğer klavyeli çalgıları müzik eğitiminde istenilen etkinlikte kullanamadıkları belirlenmiştir. Bu nedenle, piyano ve diğer klavyeli çalgıların çağdaş müzik eğitiminde doğru, etkin ve estetik bir yapı içerisinde kullanılmasında müzik eğitimi bölümlerindeki piyano, piyano eşlik ve armoni derslerinin ihtiyaç doğrultusunda düzenlenmesinin gerekli olduğu düşünülmüş, piyano dışında kullanılan org gibi klavyeli çalgıların ise derslerde daha verimli kullanılması için, müzik eğitimi bölümlerinde ders olarak verilmesi ve açılacak hizmet- içi kursların önemi ve gereği bir kez daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The research entitled“The Use of The Piano and The Other Musical Instruments With Keyboard by Music Teachers and Its Contribution to the Education”has provided some basic problems as below : 1) What are the reasons of choosing the piano and other musical instruments with keyboard of music teachers who teach at primary education schools? 2) What are their opinions on the contribution of the piano and other musical instruments with keyboard? 3) In which level are the piano and other musical instruments with keyboard used in music education? 4) What are their opinions on choosing other instruments except musical instruments with keyboard? 5) What are their opinions on duration and the content of the piano and the piano accompaniment lessons which they are taught at university education? In the research as datum collecting means, likert type fivefold grading criterion had been used. The public survey which has two parts, was made up as directed towards personal information form at the research. The survey which constitutes 44 decision, has been applied to music teachers in primary education in city and town centers of Aydın, Burdur, Denizli, Muğla and Uşak which were determined by random method in Aegean Region. As a datum collecting means, the frequency values, percentage and standard deviations of decisions in the public survey were calculated and the numerical results that were supplied by doing V test were shown in the chart in diagnosis part and evaluated. As a result of the research, music teachers agreed with the idea that the piano and other musical instruments with keyboard contribute to the awareness, perceptional, psyco motor progress of students in a positive way and they also have an important role in contemporary music education. Moreover; it was found out that music teachers mostly prefer musical instruments with keyboard both within and out of the lessons. Whereas ; it was also observed that the music teachers thought that the piano and the piano accompaniment lessons' duration and contents are insufficient by means of educational music education. Consequently, it was determined that the piano an other musical instruments with keyboard are not used in music education as effective as required. So, the piano, the piano accompaniment and harmony lessons must be arranged in the directions of necessities in using the piano other instruments with keyboard, in effective, esthetic and correct way in contemporary music education. And also, except piano, another instruments with keyboard such as organ must be given as a part of lesson in music education lessons to use it more effectively and the importance of internal service structure is emphasized once again.