Aggressive behaviors in traumatized school children in the post-war period
Savaş sonrası travma yaşamış okul çocuklarındaki saldırgan davranışlar
- Tez No: 81372
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Savaş sonrasi Dönemde Travma yaşamış Okul Çocuklarmdaki Saldırgan Davranışlar Selmira Mrkaljevic Dördüncü, beşinci ve altıncı sımf öğrencisi, savaşla ilgili travmatik deneyimlere maruz kalmiş 91 Bosnalı sığınmacı çocuk, doğrudan savaşla ilgili strese maruz kalmamış 80 çocukla saldırgan davranışlar, bağımlılık ve çocuğun popülaritesi açısından karşılaştırdı. Saldırganlık ve bağımlılık, Kişisel Değerlendirme Anketi'nin (PAQ) çocuğun kendisinin ve öğretmenin doldurduğu iki ayrı altölçeğiyle ölçülmüştür. Ayrıca, çocukların doğrudan saldırganlık, bamlılık ve arkadaş tarafından kabul ve reddedilme düzeylerini belirlemek için bir arkadaş değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, PAQ'da çocuğun kendi değerlendirmesine ve arkadaş değerlendirmelerine bakıldığından saldırganlık ve bağımlılık davranışlarının, savaşta maruz kalman strese bağlı olarak farklılık göstermediğim ortaya koymuştur. Ancak öğretmenler tarafından dolduran form iki grup arasında stres düzeyinin anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca erkek çocukların kızlara nazaran daha saldırgan ve bağımlı oldukları bulunmuştur. Saldırganlık ve boyun eğme davranışlarını arkadaşlar tarafından reddedilme ile, liderlik, sadakat ve işbirliğinin ise arkadaşlar tarafından kabul edilme ile doğru orantılı olduğu bulunmuştur. Sonuçlar değerlendirilirken, savaş sonrası dönemin uzunluğu, aile ve toplumda desteğin varlığı ve erkek çocukları için erkek modellerin yokluğu göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma stresli durumlara maruz kalmak ile saldırganlık ya da diğer psikososyal davranışlar arasındaki ilişkinin basite indirgenemeyeceğini göstermiştir. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aggressive Behaviors in Traumatized School Children in the Post- War Period by Selmira Mrkaljevic Bosnian refugee children in the 4th, 5th and 6th grades (N=91) who witnessed traumatic warfare events were examined in terms of aggressive behaviors, dependency and peer status in comparison to a group of children (N=80) who had no direct exposure to war-related stress. Aggressiveness and dependency were measured by self-reported and teacher-reported forms of the two subscales of the Personal Assessment Questionnaire (PAQ). In addition, a peer nomination scale was used to assess the degree to which children are perceived as exhibiting direct aggressiveness, dependency and peer rejection vs. acceptance. The results indicated no difference between children who had been exposed to different levels of wartime stress in aggression or dependency, as measured by the self-report form of the PAQ and the peer nomination instrument. However, the teacher-reported form revealed a higher level of aggressiveness and dependency for the high-stress group. Sex differences showed that boys were predisposed to be more aggressive and also more dependent than girls. Aggressive behaviors were positively correlated with peer acceptance. The results are discussed in terms of the effects of a number of interlinked factors, including the length of the post-war period, the availability of supports in the family and community, and the lack of adult male role models for boys. The evidence suggests that there is no simple relationship between exposure to stressful conditions and psychosocial behaviors or endorsement of violent conduct by children.