Mood congruency effect on face recognition
Yüz tanınmasında duygu durumuna uyum etkisi
  1. Tez No: 81374
  2. Yazar: BAHAR TOPÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ABSTRACT Mood Congruency Effect on Face Recognition by Bahar Topçu The aim of the present study was to examine the effect of mood on memory for faces. Seventy-six Boğaziçi University undergraduates participated in the experiment.There were three groups of subjects: naturally depressed, induced depressed and non-induced subjects. All of the subjects were shown a face recognition task that was composed of happy, sad and neutral faces determined by a pilot study before. Afterwards, they were given a recognition test; they were asked to determine the pictures that they had seen before and were asked to make their own judgements about the expressions of faces. No mood congruency effect was obtained for faces; depressed and induced depressed subjects did not recognize sad face pictures better than happy and neutral ones. Regarding subjects' own judgements, it was found that happy faces were recognized significantly better than neutral and sad faces. IV
Özet (Çeviri)
ÖZET Yüz Tanınmasında Duygu Durumuna Uyum Etkisi Bahar Topçu Bu çalışmanın amacı duygu durumunun, yüz hafızası üzerindeki etkisini incelemekti. Deneye, 76 Boğaziçi Üniversitesi lisans öğrencisi katıldı. Denekler 3 gruba ayrıldı: Kendileri depresyonda olanlar, duygulandırma sonucu depresif duygu durumuna girenler ve depresif duygu durumuna girmeyenler. Deneklerin tümüne, önceden yapılan pilot çalışmayla belirlenmiş mutlu, üzgün ve nötr ifadeli yüz fotoğraflarından oluşan bir yüz tanıma testi gösterildi. Daha sonra deneklerden, önceden gördükleri yüz resimlerini belirlemeleri istendi.Denekler ayrıca gördükleri her yüz ifadesi için kendi değerlendirmelerini yaptılar. Sonuçlara göre, yüzlerin hatırlanmasında duygu durumuyla uyumlu bir etki görülmedi; depresif duygu durumunda olan denekler üzgün ifadeli yüz resimlerini mutlu ve nötr ifadeli yüz resimlerinden daha fazla hatırlamadılar. Deneklerin, kendi değerlendirmeleri dikkate alınınca, mutlu olarak değerlendirilen yüz resimlerinin, nötr ve üzgün olarak değerlendirilen yüz resimlerinden anlamlı olarak daha fazla hatırlandığı ortaya çıktı.