1,2-diklorobenzenin atık sularında GC-MS ile tayini
Determination of 1,2-dichlorobenzene in waste water by GC-MS
  1. Tez No: 813735
  2. Yazar: RESUL ÜSTÜNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA KARASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Klorlu benzenler: Organaklor bileşikleri klorlanmış hidrokarbon veya klorokarbon içeren bileşiklerdir. 12 adet klorlu benzen bileşiği vardır. Monokloro benzen (MCB), dikloro benzenler (DCB), trikloro benzenler (TCB), tetrakloro benzenler (TeCB), pentakloro benzen (PCB) ve hekzakloro benzendir (HCB). Hekzakloro benzen Birleşik Krallık'ta böcek ilacı olarak kullanılırken, diğer kloro benzenlerin tümü çoğunlukla böcek ilacı ve boya üretiminde ara ürün olarak kullanılır. (Harrison N., 2001). Bu çalışmada dikloro benzenler arasında sıklıkla kullanılan 1,2-di kloro benzenin atık sularda tayini için gaz kromatografisi kütle spektroskopisi (GC-MS) yöntemi kullanıldı. Yöntem boya imalatında kulanılan atık suların içerisinde bulunması muhtemel 1,2-DCB'nin dikloro metan (DCM) yardımıyla organik faza alınması ve GC-MS ile tayin edilmesi yöntemine dayanır. Atık sularında 1,2-DCB'in var olup olmadığını varsa ne kadar olduğunu tespit edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Chlorinated benzenes: Organachlorine compounds are chlorinated hydrocarbons or compounds containing chlorocarbons. There are 12 chlorinated benzene compounds. Monochloro benzene (MCB), dichloro benzenes (DCB), trichloro benzenes (TCB), tetrachloro benzenes (TeCB), pentachloro benzene (PCB) and hexachloro benzene (HCB). Hexachlorobenzene is used as an insecticide in the UK, while all other chlorobenzenes are mostly used as intermediates in the manufacture of pesticides and dyes. (Harrison N., 2001). In this study, gas chromatography mass spectroscopy (GC-MS) method was used for the determination of 1,2-dichloro benzene, which is frequently used among dichlorobenzenes, in wastewater. The method is based on the method of taking 1,2-DCB, which is likely to be found in the wastewater used in paint production, to the organic phase with the help of dichloromethane (DCM) and its determination by GC-MS. It is aimed to determine whether there is 1,2-DCB in wastewater, if so how much.