Yeni tanı konulan primer sjögren sendromlu hastalarda el fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of hand functions in patients with primary sjögren syndrome with new diagnosis
- Tez No: 813774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma ile 2016 ACR/EULAR primer Sjögren sınıflama kriterlerine göre yeni tanı primer Sjögren sendromu olan hastalarda el fonksiyonlarını değerlendirmek ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 64 primer sjögren sendromlu hasta (60 kadın) ve 64 sağlıklı gönüllü (60 kadın) alındı. Katılımcıların tümüne Duruöz El Endeksi (DEİ) Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS), Yorgunluk ciddiyet skalası (FSS), Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) ve Kısa Form-36 (SF-36) uygulandı. Hastalar VAS-A, ESSDAI, ESSPRI, SSDDI, Modifiye Sharp Skoru uygulanarak değerlendirildi. Katılımcıların el açıklığı, her iki elde başparmağın ucu ile beşinci parmak arasındaki mesafe santimetre cinsinden ölçüldü. Tüm katılımcıların el kavrama kuvveti, elde taşınan bir dijital dinamometre ile ölçüldü. PSS tanı tarihinden önce hiç sigara içmediğini bildiren hasta oranı çalışmamızda %75,0 bulundu. Hastaların %17,2'sinde halsizlik/yorgunluk ile en fazla olacak şekilde ilk başlangıç şikayetiydi. Hastaların SF-36 alt boyutlarından ve toplamından aldıkları puanların, kontrol grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı ve daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate hand functions in patients with newly diagnosed primary Sjögren's syndrome according to the 2016 ACR/EULAR primary Sjögren classification criteria and compare them with healthy controls. 64 patients with primary sjögren's syndrome (60 female) and 64 healthy volunteers (60 female) were included in the study. Duruöz Hand Index (DEI), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Fatigue Severity Scale (FSS), Health Assessment Questionnaire (HAQ) and Short Form-36 (SF-36) were applied to all participants. Patients were evaluated using VAS-A, ESSDAI, ESSPRI, SSDDI, Modified Sharp Score. The hand span of the participants, the distance between the tip of the thumb and the fifth finger on both hands, was measured in centimeters. The hand grip strength of all participants was measured with a handheld digital dynamometer. The rate of patients who reported that they had never smoked before the date of PSS diagnosis was 75.0% in our study. In 17.2% of the patients, weakness/fatigue was the first initial complaint, with the highest frequency. It was determined that the scores of the patients from the SF-36 sub-dimensions and the total were statistically significant and lower than those in the control group.