Meme Kanserli Hastalarda FABP4 ve Asprosin Düzeylerinin İncelenmesi
Investigation of the FABP4 and Asprosin levels in patient swith breast cancer
- Tez No: 813783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Meme kanseri, dünyada ve Türkiye'de kadınlarda en sık görülen ve en sık ölüm nedeni olan kanserdir. Meme kanserinin birçok çevresel ve genetik faktörlerin etkileşimi sonucu geliştiği düşünülmektedir. Meme kanserinin tanı ve tedavisindeki gelişmelere rağmen meme kanseri hastalarının yaklaşık %20'sinde metastaz gelişmektedir. Bu durum, genellikle tedaviye karşı direncin gelişmesi veya ileri evrelerde tanı nedeniyle ortaya çıkan tedavi edilemez bir hastalık oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tanı ve tedavide yeni markırların araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla yaptığımız çalışmada meme kanseri hastalarında asprosin ve FABP4'ün plazma konsantrasyonlarını ve meme kanseri ile aralarında bir ilişki olup olmadığını belirlemek için yapıldı. Çalışmada meme kanseri teşhisi konulmuş 40 hasta ile 40 sağlıklı kadından alınan kan örnekleri kullanıldı. Toplanan kan örneklerindeki asprosin ve FABP4 düzeyleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Dataların analizi SPSS ile yapıldı. Çalışmada kontrol grubuna göre plazma asprosin ve FABP4 düzeyleri meme kanseri kadınlarda anlamlı bir şekilde yüksek olduğu tespit edildi. Çalışma sonucunda elde edilen veriler hastalığa özgü bulgular çıkartıp, meme kanseri tanı ve tedavisinde yenilikler sağlayacağını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer and the most common cause of death in women in the world and in Turkey. It is thought that breast cancer develops as a result of the interaction of many environmental and genetic factors. Despite advances in the diagnosis and treatment of breast cancer, approximately 20% of breast cancer patients develop metastases. This situation causes an incurable disease that usually occurs due to the development of resistance to treatment or diagnosis in advanced stages. Therefore, it is of great importance to investigate new markers in diagnosis and treatment. For this purpose, our study was carried out to determine the plasma concentrations of asprosin and FABP4 in breast cancer patients and whether there is a relationship between them and breast cancer. Blood samples taken from 40 patients diagnosed with breast cancer and 40 healthy women were used in the study. Asprosin and FABP4 levels in the collected blood samples were measured by ELISA method. Data analysis was done with SPSS. In the study, plasma asprosin and FABP4 levels were found to be significantly higher in women with breast cancer compared to the control group. We hope that the data obtained as a result of the study will reveal disease-specific findings and provide innovations in the diagnosis and treatment of breast cancer