Meme kanseri olan hastalarda A-FABP ve FASN'ın inflamasyon ve adipositokinlerle ilişkilerinin araştırılması
Investigation of relationships between A-FABP, FASN, inflammation and adipocytokines in patients with breast cancer
  1. Tez No: 274598
  2. Yazar: BİRSEN TUĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Obezite ve aşırı kilolu olma durumu kadınlarda en sık görülen malignite olan memekanseri gelişiminde ve kötü prognozda bağımsız risk faktörüdür. Obezite özelliklepostmenopozal dönemdeki kadınlarda meme kanseri riskiyle ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı,memede kitle nedeniyle biyopsi yapılan hastalarda, meme dokusunda adiposit yağ asidibağlayıcı protein (A-FABP) ve yağ asidi sentaz (FASN) ekspresyonları, serumda A-FABP,leptin, adiponektin, insülin, TNF-? ile antropometrik ölçümler, vücut kompozisyonu veklinikohistopatolojik verilerin karşılaştırılıp meme kanseri ile obezite arasındaki olası ilişkininaçıklanmasıdır. Serumda A-FABP, leptin, adiponektin, insülin ve TNF-? analizleri ELISA ile,doku A-FABP ve FASN ekspresyonları immünohistokimyasal boyama ile belirlendi. Vücutkompozisyonu ölçümleri biyoelektrik impedans analizi ile yapıldı.Benign (n=18) ve malign (n=47) tanı almış hasta grubunu yapılan ölçüm vedeğerlendirmeler sonucunda obezite ve menopoz durumlarına göre sınıflandırarakkarşılaştırmalarımızı yaptık. Malign hasta grubunda menopoza 50 yaş üzerinde girenlerinoranı daha fazla idi (p=0,004); ayrıca, bel kalça oranı (p=0,004), glukoz (p=0,008),adiponektin (p=0,028) ve FASN ekspresyonu (p=0,032) yüksekliği saptandı. A-FABPekspresyonu 50 yaşın üzerindekilerde (p=0,016) ve postmenopozal olanlarda (p=0,020) dahayüksekti. Obezlerde leptin (p=
Özet (Çeviri)
Obesity and overweight is the independent risk factor in the development of mostcommon type of malign breast cancer in women and poor prognosis. Obesity is especiallyrelated with breast cancer in postmenopausal women. The aim of this study is to explain therelationship beween the breast cancer and obesity by comparing the adipocyte fatty acidbinding protein (A-FABP) and fatty acid synthase (FASN) expressions in the breast tissue;serum A-FABP, leptin, adiponectin, insulin and TNF-?; antropometric measurements, bodycomposition, and clinicohistopathological data of women with breast cancer and benignlesions. In serum A-FABP, leptin, adiponectin, insulin and TNF-? analyses are determinedwith ELISA, and tissue A-FABP and FASN expressions are determined withimmunohistochemical staining. Body composition measurements is carried out throughbioelectrical impedance analysis.According to the result of measurements and evaluations in patient groups with benign(n=18) and malign (n=47) diagnosis, we carried out our comparisons classifying the patientgroups considering their obesity and menopausal status. In breast cancer patients the ratio ofwomen having menopause at age greater than 50 was higher (p=0,004). High levels of waistto hip ratio (p=0,004); glucose (p=0,008), adiponectin (p=0,028) and FASN expression(p=0,032) is observed in malign patient group. A-FABP expression was higher in those overage of 50 (p=0,016) and postmenopausal women (p=0,020). In obese patients while leptin(p=